Iza Łęcka Iza Łęcka 05.05.2020 08:05
Netflix logo
688V

Netflix pomoże branży telewizyjnej i filmowej. 2,5 mln zł dotacji dla Polaków

Netflix coraz chętniej współpracuje z Polakami i w obliczu pandemii nie zamierza pozostawić samych również polskich twórców. We współpracy z Krajową Izbą Producentów Audiowizualnych (KIPA) utworzono fundusz pomocowy dla pracowników branży telewizyjnej i filmowej, którzy ucierpieli z powodu epidemii COVID-19.

Fundusz noszący nazwę „Producenci pomagają ekipom” o wartości 2,5 mln zł zostanie zaoferowany wszystkim pionom filmowym, czyli osobom pracującym przy scenografii, charakteryzacji, kostiumach, udźwiękowieniu, jak również operatorom zdjęć, asystentom kamer, autorom storyboardów oraz wielu innym profesjom reprezentującym zawody tzw. below the line (BTL).

Netflix podkreśla, że chce pomóc profesjonalistom, których praca jest istotna podczas tworzenia produkcji, ale często te osoby są freelancerami i nie mogą liczyć na środki pieniężne w sytuacji zamknięcia planów filmowych czy telewizyjnych.

W oświadczeniu zostało podkreślone, że zdecydowano się na współpracę z Krajową Izbą Producentów Audiowizualnych, ponieważ to jedyna izba gospodarcza w polskiej branży audiowizualnej z 20-letnim doświadczeniem, która zrzesza ponad 140 członków, firm produkcyjnych, niezależnych producentów i regionalnych funduszy filmowych.

Już w marcu Netflix zapowiedział stworzenie funduszu o wartości 150 mln dolarów, który pomoże twórcom branży z całego świata. Większość środków zostanie przekazana na wsparcie najbardziej poszkodowanych pracowników produkcji własnych Netfliksa na całym świecie, w tym także w Polsce.

Alicja Grawon-Jaksik, Prezes Izby podsumowała:

“Te środki pomogą nam przekazać w obliczu kryzysu wsparcie najbardziej zagrożonym pracownikom z branży audiowizualnej, w uzupełnieniu do naszych dotychczasowych działań. Jedną z podstawowych wartości KIPA jest solidarność i rozumiemy, że Netflix realizując projekty w Polsce, czuje się częścią naszego rynku. Stąd naturalnym ruchem jest przeznaczenie wsparcia dla freelancerów z branży telewizyjnej i kinowej, w tych trudnych dla mediów i kultury czasach. To ważny gest”.

Kilka słów dodała Anna Nagler - Director, Local Language Originals, CEE w Netflix:

“Jesteśmy wdzięczni za możliwość współpracy z KIPA w celu wsparcia najbardziej poszkodowanych członków ekip produkcji telewizyjnej i filmowej, którzy są niezwykle istotnym elementem polskiego przemysłu audiowizualnego. Oprócz wsparcia, jakiego udzielamy ekipom, aktorom i partnerom technicznym zaangażowanym w nasze bieżące produkcje, chcemy również pomagać szerzej osobom obecnie najbardziej potrzebującym - zwłaszcza freelancerom dotkniętym przez kryzys.”

W kwietniu Netflix potwierdził bardzo dobre wyniki finansowe oraz zapowiedział majową ofertę przeładowaną ciekawymi produkcjami.

Źródło: Informacja prasowa: Netflix

Tagi: covid-19 netflix netflix polska pomoc