Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 17.04.2020 15:01
PS5 Xbox Series X pady
3669V

Cena PS5 i Xbox Series X pozytywnie zaskoczy? Sony i Microsoft muszą brać pod uwagę recesję

Sony i Microsoft szykują się do tegorocznych premier PS5 i Xbox Series X. Obie firmy zapowiadają, że nie zamierzają opóźnić debiutów nowej generacji, ale według specjalisty z Ampere Analysis, obie firmy muszą wziąć pod uwagę recesję. Zahamowanie gospodarki wpłynie na ceny obu next-genów.

PS5 i Xbox Series X trafią na rynek pod koniec roku. Najnowsze informacje potwierdzają, że Sony oraz Microsoft są gotowe, by zaoferować nową generację – w zasadzie jedynie kolejny kataklizm mógłby zmienić plany producentów. Mimo to korporacje muszą zwrócić uwagę na globalną sytuację i dostosować ceny do możliwości konsumentów.

Cena PS5 i Xbox Series X pozytywnie zaskoczy?

Piers Harding-Rolls, który jeszcze do niedawna prezentował swoje fachowe analizy rynku dla IHS Markit, a teraz reprezentuje Ampere Analysis, opublikował swój raport dotyczący nowej generacji. Jego zdaniem Sony i Microsoft stoją przed dodatkowym wyzwaniem, ponieważ wielu klientów nie zdecyduje się na drogi sprzęt z powodu problemów finansowych.

Specjalista uważa, że PS5 i Xbox Series X trafią na rynek w listopadzie (jeśli nie pojawią się kolejne problemy z dostępem do podzespołów lub przygotowaniem gier) i obie platformy trafią na rynek w cenie 450-499 dolarów. Biorąc nawet przelicznik 1 dolar = 1 euro, to według analizy nowa generacja będzie dostępna za około 2025-2250‬ zł. Cena będzie wyższa od oferty przygotowanej przez Sony i Microsoft na premierę aktualnej generacji, ale biorąc pod uwagę bardzo mocną specyfikację, moglibyśmy sądzić, że sprzęt będzie znacznie droższy. Według wielu wyliczeń PS5 i Xbox Series X mają kosztować około 3000 zł.

Piers Harding-Rolls wspomniał również, że przez 18 miesięcy od premiery PS5 i Xbox Series X większość deweloperów będzie opracowywać gry na dwie generacje, ponieważ wielu graczy pozostanie przy PS4 i Xboksie One, więc firmy będą w pewien sposób zmuszone do wspierania wielu platform.

Analityk wspomniał także o ofercie Xbox All Access, który jego zdaniem może zostać dobrze wykorzystany przez Microsoft. Abonament na konsole i usługi ma pomóc graczom w przejściu pomiędzy generacjami w momencie trudnej sytuacji finansowej.

Źródło: https://wccftech.com/next-gen-consoles-to-cost-450-499-recession-to-undermine-sales-mostly-in-2021-says-analyst

Tagi: PlayStation 5 PS5 ps5 cena Xbox Xbox Series X Xbox Series X cena