Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 01.04.2020 16:19
ps5 moc
9608V

PS5 jest słabszy od Xboksa Series X, ale Sony zadbało o ważny szczegół? Interesująca analiza next-genów

PS5 i Xbox Series X trafią na rynek dopiero pod koniec roku, ale już teraz pojawiają się interesujące analizy możliwości obu urządzeń. Najnowsza pokazuje, że choć PS5 posiada w wielu miejscach gorszą specyfikację, to jednak Microsoft nie zadbał o wszystkie składniki, więc to sprzęt Sony może w ostateczności prezentować lepsze osiągi.

Pod koniec 2020 roku powinny pojawić się konkretne informacje od deweloperów, którzy będą mogli podzielić się szczegółowymi wrażeniami z pracy na PS5 i Xboksie Series X. Mimo to już teraz otrzymaliśmy konkretne dane, które potwierdzają jedno – oba next-geny od premiery będą bardzo mocne.

PS5 słabsze, ale Sony zadbało o ważny szczegół?

Dziennikarz James Prendergast na swoim blogu opublikował bardzo szczegółową analizę obu konsol aktualnej generacji, która pozwala w ciekawy sposób patrzeć na możliwości PS5 i Xboksa Series X. W tekście pojawiają się konkrety dotyczące specyfikacji urządzeń – Microsoft zadbał o lepszy GPU (1,4-krotnie), ale to PS5 ma jego zdaniem działać „co najmniej 1,2-razy szybciej” niż Xbox Series X podczas dużego obciążenia platform. W rezultacie sprzęt Amerykanów zapewni około „1,18/1,2 razy więcej” czystej mocy obliczeniowej”. Bardzo podobną sytuację zobaczymy w przypadku CPU, ponieważ procesor nowego Xboksa będzie też około 1,02/1,1-razy potężniejszy od propozycji PS5.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku pamięci RAM, ponieważ Microsoft zdecydował się na asymetryczną konfigurację, która w ostateczności może nie zapewnić odpowiednich osiągów. Natomiast Sony oferuje statyczną przepustowość na poziomie całego 16GB GDDR6. Inżynierowie z Redmond zdecydowali się zarezerwować 2,5GB na funkcje systemowe i choć nadal nie wiemy, jak sytuacja wygląda w przypadku PS5, to jednak w tej sytuacji Xbox Series X posiada tylko 7,5GB pamięci z prędkością 560GB/s – jeśli Sony postawiło również na 2,5GB (co jest możliwe), to deweloperzy podczas pracy na PlayStation 5 będą w znacznie lepszej sytuacji.

Sony zdaniem Prendergasta miało także zadbać o lepszą optymalizację transferu danych pomiędzy różnymi elementami obliczeniowymi oraz pamięcią masową – pozwoli to osiągnąć PS5 przewagę, która zostanie wykorzystana przez deweloperów. Choć tak naprawdę PlayStation 5 posiada słabszy GPU, to jednak jest on obsługiwany przez dopracowany system, który ma zapewnić oczekiwane rezultaty.

Wcześniej Coreteks chwalił się wiedzą na temat obu konsol i YouTuber doszedł do identycznych wniosków.

Sprawdźcie kolejne wiadomości o PlayStation:

Źródło: https://wccftech.com/playstation-5-gpu-supported-better-hardware/

Tagi: analiza Microsoft playstation 5 ps5 sony xbox series x XSX