Iza Łęcka Iza Łęcka 26.03.2020 08:39
Patryk Vega
1412V

Patryk Vega nie obawia się pandemii koronawirusa i kręci film. Gildia Reżyserów Polskich reaguje

Na całym świecie trwa akcja „#zostańwdomu”, która ma pomóc w opanowaniu pandemii, jednak nie wszyscy przejmują się zaleceniami. Patryk Vega postanowił mimo wszystko kręcić nowy film, co spotkało się z nieprzychylnymi reakcjami i otwartą krytyką. Gildia Reżyserów Polskich wydała oświadczenie, nie zabrakło również interwencji policji.

Patryk Vega to jeden z najpłodniejszy polskich reżyserów, który w rok potrafi wydać nawet 2-3 filmy. Nawet globalna pandemia nie powstrzymuje twórcy w zmianie planów i kręceniu kolejnych produkcji. Na Polach Mokotowskich trwają właśnie prace nad  filmem „Seryjny samobójca” - jest to tytuł roboczy drugiej części „Służb specjalnych”.

Sytuacja wywołała burzę w środowisku filmowym, które otwarcie sprzeciwia się narażaniu zdrowia wszystkich osób, które znajdują się na planie. Jak potwierdził Borys Szyc – agencja zachęca statystów większymi stawkami za dzień pracy w czasie pandemii. Branża nie bez powodu jest oburzona, ponieważ niemal wszyscy zrezygnowali ze swoich obowiązków stosując się do zaleceń wydanych przez władze. Wczoraj na planie Vegi pojawiła się policja.

W pracach nie ustaje również inny reżyser – Konrad Niewolski – który w mediach społecznościowych zaznaczył, że nie zamierza przerwać kręcenia, a jego film zostanie ukończony do końca maja.

Na niepokojącą sytuację zareagowała również Gildia Reżyserów Polskich, związek zawodowy zrzeszający większość reżyserów filmów fabularnych pracujących w Polsce. Wydano oświadczenie, w którym dosadnie podkreślono – „Nie kręćmy filmów, gdy szaleje zaraza”:

„Oświadczenie Gildii Reżyserów Polskich

Nie kręćmy filmów, gdy szaleje zaraza

W związku z informacjami o rozpoczęciu zdjęć do filmów Patryka Vegi i Konrada Niewolskiego, Gildia Reżyserów Polskich rekomenduje natychmiastowe przerwanie prac, które wymagają osobistych kontaktów członków ekip filmowych. Nie narażajmy naszych koleżanek i kolegów oraz służb medycznych! Z uwagi na pandemię koronawirusa polecamy telekonferencje i zawieszenie prac na planach filmowych!

Gildia Reżyserów Polskich, czyli związek zawodowy zrzeszający większość reżyserów fabularnych pracujących w Polsce, wyraża solidarność z wszystkimi grupami zawodowymi i społecznościami, które zostały dotknięte przez niedogodności obecnego kryzysu epidemicznego. Zbiorowy wysiłek, którego fundamentem jest ograniczenie bezpośrednich kontaktów międzyludzkich do momentu, aż krzywa zakażeń w Polsce zacznie znacząco spadać – może nam pomóc przejść przez obecny kryzys i zminimalizować jego negatywne skutki.

Jednocześnie Gildia Reżyserów Polskich informuje, że Patryk Vega i Konrad Niewolski nie są jej członkami.”

Sprawdźcie nasze publikacje:

Źródło: https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-patryk-vega-kreci-film-mimo-koronawirusa-rezyserzy-apeluja-b,nId,4402133

Tagi: Konrad Niewolski koronawirus Patryk Vega