Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 23.03.2020 09:57
Killzone 2
2987V

Killzone 2 nadal zachwyca grafiką. Ikona PS3 sprzed 11 lat w analizie technicznej

Redakcja Digital Foundry od lat przeprowadza najbardziej wnikliwe analizy techniczne grafiki w grach. Ekipa jakiś czas temu podjęła niezwykle ciekawy temat - jedną z ikon PS3, czyli Killzone 2.

Killzone 2, wydane w lutym 2009 roku, zdefiniowało całą erę konsolowych strzelanin FPP. Pomimo trochę niefortunnej akcji promocyjnej gry (Killzone 2 reklamowane było przez prerenderowany materiał wideo, który "udawał" gameplay), produkcja Guerrilla Games zapewniała niesamowitą jakość wizualną na PS3.

Jedna z najpiękniejszych gier z PS3

Killzone 2 zapewniało imponujące efekty wizualne na PS3 - nie tylko pod względem zaawansowana technicznego, ale też artystycznego (mroczny, przygnębiający klimat). By uzyskać tak wysoki poziom graficzny deweloperzy wykorzystali G-Buffer - odłączając obliczenia geometrii obiektów od oświetlenia. Autorzy zadbali o masę oddzielnych źródeł światła, rzucających dynamiczne cienie na scenie (temat rozwijany jest przez Digital Foundry w 10 minucie nagrania). Przez dużą dawkę dynamicznego oświetlenia gra unikała "płaskiego" efektu wizualnego, znanego np. z Resistance 2. Dynamika wydarzeń podkreślana była też przez efekt rozmywania obiektów  w ruchu ("per object motion blur").

W Killzone 2 pojawiło się też sporo zniszczalnych elementów scenerii - np. stoły czy filary, które można uszkadzać strzałami (temat podejmowany jest w 15 minucie nagrania). Znakomite były też reakcje wrogów na ostrzał. W 2009 roku robiło to wszystko wielkie wrażenie.

Killzone 2 działa w natywnej rozdzielczości 720p, z aktywnym efektem Parallax Oclusion oraz antyaliasingiem 2x MSAA. Przy tym wszystkim gra działała ze stabilnym frameratem 30 fps, co widać w 22 minucie nagrania.

Graliście w Killzone 2? Jak wspominacie to dzieło Guerrilla Games?

Za propozycję tematu dziękuję użytkownikowi Artur1984.

Warto również sprawdzić:

Źródło: https://youtu.be/MC-hiXr69kY

Tagi: Guerrilla Games Killzone 2 SCEE