Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 18.03.2020 19:36
PS5 z dyskiem SSD
1432V

PS5 pozwoli zwiększać przestrzeń przez NVMe SSD. Sony nie zdecydowało się na PlayStation Cartridge

PS5 nie otrzyma mitycznych PlayStation Cartridge. Sony zdecydowało się na dyski NVMe SSD, które znamy z komputerów osobistych, ale japońska korporacja wyda zalecenia dotyczące odpowiednich dysków do PlayStation 5.

Kilka miesięcy temu pojawiły się plotki, według których Sony zdecydowało się na karty pamięci PlayStation Cartridge. Według oficjalnej informacji, z podobnego rozwiązania skorzysta Xbox Series X, ale Sony nie podążyło tą drogą.

PS5 od premiery otrzyma dysk SSD o wielkości 825GB – jest to 65% więcej od bazowej wersji PlayStation 4. Nie brzmi to wyjątkowo dobrze biorąc pod uwagę, że gry na nowej generacji będą pewnie zajmować sporo miejsca, więc Sony pozwoli na rozbudowanie pamięci za pomocą dysków NVMe SSD.

PS5 z dyskiem SSD

Digital Foundry podkreśla, że choć Sony zdecydowało się na wybranie NVMe SSD, to jednak tylko część dysków dostępnych na rynku działa z odpowiednią prędkością. Japoński producent po premierze PlayStation 5 potwierdzi, które urządzenia pasują do next-genowej konsoli.

Z tego powodu Sony ostrzega – nie kupujcie NVMe SSD w pierwszej, lepszej promocji jeszcze przed debiutem PlayStation 5, ponieważ możecie sięgnąć po zły dysk, który nie będzie kompatybilny z PS5.

Sony oczywiście pozwoli także na wykorzystywanie zewnętrznych dysków, na które możemy zapisać między innymi gry z PS4 i PS5, jednak przed rozpoczęciem rozgrywki będziemy musieli przenieść produkcję na wewnętrzny SSD konsoli.

Jest to spowodowane prostą sytuacją – SSD w PS5 (ten wbudowany) jest 100 razy szybszy od dysku z PS4. Urządzenie w ułamku sekundy wczyta 2GB danych – otrzymamy tutaj przepustowość na poziomie 5,5GB na sekundę. Tym samym gracze nie będą tym razem męczeni kopiowaniem danych po aktualizacji lub podczas instalowania gier.

Co warto zobaczyć? 

Źródło: https://www.gamespot.com/articles/ps5s-expandable-storage-doesnt-use-proprietary-tec/1100-6474918/

Tagi: NVMe SSD ps5 ps5 ssd sony ssd