Iza Łęcka Iza Łęcka 04.03.2020 11:59
Koronawirus Foldit
1205V

Darmowa gra może pomóc naukowcom w walce z koronawirusem

Koronawirus dotarł już oficjalnie do Polski, dlatego też niektórych graczy najpewniej zainteresuje propozycja naukowców z Waszyngtonu, którzy dodali wirus COVID-19 do Foldit. Darmowa gra może okazać się skuteczna w odnalezieniu lekarstwa.

W Polsce oficjalnie potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa. Wirus od kilku tygodni skutecznie paraliżuje kolejne kraje, wpływa na gospodarkę i niestety rozprzestrzenia się, zwiększając liczbę chorych. Naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie uważają, że problem może zostać rozwiązany dzięki Foldit – jest to darmowa gra.

Foldit pomoże w walce z koronawirusem?

Foldit został wydany w 2008 roku będąc częścią projektu badawczego rozwijanego przez Centrum Nauki o Grach Uniwersytetu w Waszyngtonie. Gra polega na układaniu białek w odpowiedniej kolejności – dzięki produkcji możemy dokładnie poznać budowę wirusów oraz bakterii. Naukowcy dodali do tytułu COVID-19 wierząc, że ludzie z całego świata mogą pomóc w opracowaniu skutecznej szczepionki.

Gracze mają okazję szukać rozwiązania, a najlepsze rezultaty trafiają do badaczy, którzy przeprowadzą dokładniejsze analizy – naukowcy mają okazję sprawdzić, czy uzyskane prace można zastosować w rzeczywistości i tym samym rozwikłać problem z koronawirusem.

W Foldit zadaniem graczy jest znalezienie nowej proteiny, która zablokuje możliwość powiązania koronawirusa z ludzkimi komórkami. Zadanie nie należy do prostych, jednak badacze upatrują nadzieje w każdym pomyśle – a im większe zainteresowanie, tym jest większa szansa, że rzeczywiście uda się pokonać COVID-19.

Na naszym portalu możecie również sprawdzić:

Źródło: https://www.player.one/foldit-crowdsourcing-solutions-coronavirus-133443

Tagi: covid-19 Foldit koronawirus