Iza Łęcka Iza Łęcka 23.01.2020 08:45
PS5 SSD
3102V

PS5 może oferować znacznie szybszy SSD od Xbox Series X. Sony podobno postawiło na nowszą technologię

Sony oraz Microsoft stawiają na dyski SSD w konsolach nowej generacji, ale amerykańska korporacja mogła wybrać starszą technologię. Były pracownik firmy Phison zdradził interesujące szczegóły dotyczące Xboksa Series X – przynajmniej w jednej wersji urządzenia, Microsoft postawił na budżetowe rozwiązanie.

Temat SSD w konsolach nowej generacji przewija się od ubiegłego roku, chociaż nadal czekamy na szczegółowe informacje dotyczące dysków wykorzystanych dla PS5 i Xbox Series X. Sony zapowiedziało, że wykorzystało technologię o „surowej przepustowości wyższej niż jakikolwiek inny dysk SSD dostępny dla komputerów PC”. Do tych słów najbardziej pasuje nowa technologia Samsunga, która była prezentowana w tym roku na targach CES – Samsung 980 Pro SSD na PCIe 4.0 oferuje prawie dwukrotnie większą wydajność względem propozycji firmy Phison.

Te informacje są szczególnie ważne w kontekście wiadomości jednego z byłych pracowników Phisona. Inżynier w poście na LinkedIn niezwykle szczegółowo opisał PCIe od SSD wykorzystany przez Microsoft dla „Xbox Scarlett” (kodowa nazwa Xbox Series X) i jego zdaniem – układ obsługuje sekwencję prędkości odczytu i zapisu, która odpowiada standardowi PCIe 3.0 NVMe.

Phison PS5019-E19T to budżetowy interfejs SSD (PCIe 4.0), który został oparty na technologii PCIe 3.0, ale nie posiada oczekiwanej wydajności PCIe 4.0. Jeśli wiadomość zostanie potwierdzona, a Microsoft jednak nie zmienił w ostatnich miesiącach zastosowanych rozwiązań, to choć SSD w Xbox Series X będzie oferować znacznie lepsze wyniki od dysków z Xboksa One X, nie będziemy mogli mówić o najnowocześniejszej technologii oferującej najlepszy zapis i odczyt.

Należy na pewno to podkreślić, że pracownik Phisona może nie posiadać już obecnie aktualnych informacji, jednak przynajmniej w pewnym momencie – Microsoft korzystał ze starszej technologii. Phison PS5019-E19T na pewno znalazł się w jednym z prototypów lub zestawów deweloperskich. Nowszy standard będzie odpowiednio droższy, ale na ostateczne szczegóły dotyczące specyfikacji musimy jeszcze zaczekać.

Na naszym serwisie przeczytacie także:

Źródło: https://www.pcgamesn.com/microsoft/xbox-series-x-pcie-4-ssd-pcie-3-speed

Tagi: PS5 SSD xbox series x