Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 18.12.2019 18:40
Ozil
1735V

PES 2020 bez Mesuta Özila w Chinach. Twórcy reagują na komentarz piłkarza

Mesut Özil nie będzie dostępny w chińskiej wersji PES 2020. Twórcy muszą zareagować na komentarz piłkarza, który wyraził poparcie Ujgurom. Przez jego słowa odwołano ostatnią transmisję meczu Arsenalu w Państwie Środka.

Gracze z Chin generują wyjątkowe wyniki, więc deweloperzy z Zachodu walczą o zaakceptowanie ich produkcji na tym rynku. Nie jest to łatwa sprawa, więc firmy nie mogą pozwolić sobie na usunięcie ich tytułu z tego kraju.

Dobrze sytuację przedstawia najnowsza wiadomość Mesuta Özila – piłkarz na Twitterze udzielił poparcia Ujgurom i z tego powodu chińska, państwowa telewizja CCTV odwołała transmisję niedzielnego meczu Premier League pomiędzy Arsenalem Londyn a Manchesterem City. Piłkarz między innymi skrytykował chińskie władze:

„Księgi Koranu są palone... meczety niszczone... szkoły muzułmańskie zabronione... intelektualiści religijni zabijani jedni po drugich... nasi bracia wysyłani siłą do obozów. A muzułmanie milczą. Nie słychać ich głosu”

Na sytuację zareagowało NetEase (wydawca PES 2020 w Chinach), który potwierdziło usunięcie Mesuta Özila z gry. W mediach społecznościowych (portal Weibo) pojawiło się wymowne oświadczenie:

„Przemówienie zraniło uczucia chińskich kibiców i naruszyło sportowego ducha miłości i spokoju. Nie rozumiemy, nie akceptujemy i tego nie wybaczymy!"

Trudno powiedzieć, czy sytuacja przejdzie na kolejne rynki, jednak trzeba pamiętać, że chińskie firmy coraz chętniej kupują udziały w zachodnich studiach. Prawdę o Chinach przedstawił Mark Kern, który podkreślił, że pieniądze pochodzą tak naprawdę od rządu, który chce kontrolować kolejne rynki:

„Chińskie firmy zajmujące się produkcją gier rozrosły się nie tylko ze względu na wielkość rynku, ale także dlatego, że rząd je dotuje. Dostają darmową ziemię, bezpłatne biura i ogromne dotacje pieniężne. Ta gotówka była i jest wykorzystywana do powiększania i kupowania udziałów w amerykańskich firmach hazardowych. Widziałem z pierwszej ręki korupcję chińskich firm hazardowych i zostałem usunięty z firmy, którą założyłem (po Blizzardzie) za to, że odmówiłem przyjęcia łapówki w wysokości 2 milionów dolarów za inwestycję z Chin. To pierwszy raz, kiedy o tym mówię publicznie.”

Jesteście zainteresowani tematem? Zapraszamy: Blizzard mierzy się z ogromną aferą. Twórca World of Warcraft dołącza do bojkotu i pokazuje prawdę o Chinach

Jesteście zainteresowani tematem Chin? Zapraszamy:

Źródło: https://www.eurogamer.net/articles/2019-12-18-ozil-to-be-removed-from-pes-2020-in-china

Tagi: eFootball PES 2020 konami PES Productions