Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 09.12.2019 23:00
Xbox Scarlett
14611V

Xbox Anaconda potężniejszy od PS5? Specyfikacja next-gena Microsoftu

Microsoft zapowiadając Xbox Scarlett potwierdził, że nadal chce oferować najpotężniejszą konsolę w historii. W ostatnich tygodniach brakuje oficjalnych komunikatów od giganta z Redmond, ale najnowsze doniesienia są jednoznaczne: Xbox Anaconda będzie najmocniejszym next-genem dostępnym na rynku.

Microsoft nie wspomina zbyt często o konsoli nowej generacji, ponieważ według plotek: firma chce zaskoczyć Sony. Najnowsze doniesienia są niezwykle interesujące, ponieważ już w ubiegłym tygodniu dowiedzieliśmy się, że firma nadal pracuje nad dwoma konsolami i potężniejszy sprzęt ma być mocniejszy od PS5.

Xbox Anaconda specyfikacja ujawniona przez informatorów?

Redakcja WindowsCentral specjalizuje się w temacie Microsoftu oraz Xboksa. Zespół otrzymał szczegóły Xbox Anaconda oraz Xbox Lockhart (jako Xbox Scarlett) od „wielu informatorów” i choć ostatecznie niektóre elementy nadal mogą zostać zmienione, to jednak wszyscy są zgodni co do jednego – Microsoft szykuje prawdziwą bestię.

Xbox Anaconda ma trafić na rynek z około 12 teraflopami mocy obliczeniowej – będzie to znaczący skok względem Xboksa One X (6TF) oraz Xboksa One S (1,2TF). Sytuacja wygląda inaczej w przypadku Xbox Lockhart, który ma charakteryzować się 4 teraflopami, ale według materiałów marketingowych będzie to „najbardziej przystępny punkt wyjścia do doświadczeń następnej generacji”. Trzeba jednocześnie podkreślić, że Microsoft ma zadbać o wiele zróżnicowanych technik (jak integracja ray tracingu wewnątrz sprzętu) i dzięki temu choć na papierze będziemy widzieć „4TF”, to jednak urządzenie ma być znacznie mocniejsze i zaoferować między innymi właśnie wsparcie śledzenia promieni w czasie rzeczywistym.

Oba urządzenia mają posiadać ośmiordzeniowy procesor o częstotliwości około 3,5Ghz (odrobinę lepiej Anaconda na rdzeń), ale najważniejszym czynnikiem będzie coś innego – CPU zostały zbudowane specjalnie na zamówienie Microsoftu, podczas produkcji wykorzystano nową architekturę i procesor został specjalnie zoptymalizowany dla next-gena korporacji z Redmond.

Xbox Anaconda oraz Xbox Lockhart mają posiadać 13GB pamięci RAM zarezerwowanej dla gier i 3GB pamięci dla systemu operacyjnego – dla porównania Xbox One X posiada 9GB, jednak nie możemy tutaj mówić o jakiejkolwiek „rezerwacji”, ponieważ liczba GB jest różna w zależności od sytuacji z systemem.

Czego nie mogło zabraknąć w takich przeciekach? Dysków NVMe SSD, które podobno nie tylko zmniejszają prędkość ładowania, ale całkowicie eliminują obciążenie sprzętu. Gdy wcześniej gry ładowały się około minuty, teraz mamy czekać maksymalnie kilka sekund. Trzeba jednak zaznaczyć, że gracze nie mają czekać na pobranie produkcji – Project xCloud ma na początku włączyć rozgrywkę przez usługę strumieniową i dopiero po pobraniu, przeskoczymy na produkcję z dysku.

Xbox Scarlett Halo

Xbox Anaconda potęga i Wsteczna Kompatybilność?

Next-geny Microsoftu mają zapewnić ogromną oszczędność czasu, zwiększyć prędkość odczytu do gigabajtów na sekundę, a jednocześnie zapewniać najnowocześniejszą grafikę. Xbox Anaconda w każdym miejscu ma być 4/5-krotnie potężniejszy od Xboksa One X. Gracze mają jednak nie tylko korzystać z mocy, ale również rozbudowanych usług oraz funkcji.

Na początku nowej generacji wiele tytułów będzie działać na Xboksa One/S/X oraz Xboksie Anaconda/Lockhart, jednak przygotowane narzędzia mają pozwolić deweloperom na łatwe wykorzystanie potencjału. Z tego powodu przykładowo ray tracing będzie dostępny tylko na nowych urządzeniach. Według przecieków: Xbox Scarlett od początku zapewni dostęp do Wstecznej Kompatybilności i pozwoli ogrywać wszystkie gry z Xboksa One. Od premiery mamy także bez problemu włączać już wcześniej ujawnione produkcje z programu WK.

Microsoft wykorzysta technologię, która bardzo dobrze działała już na aktualnej generacji (Xbox One X) i gry od razu po uruchomieniu będą mogły wykorzystać moc nowych konsol. Przykładowo Monster Hunter World nawet na Xbox One X ma problem ze stałymi 60 klatkami na sekundę, jednak teraz ten problem zniknie – Scarlett bez aktualizacji ulepszy gry i pomoże w tym także nowy dysk (szybsze ładowanie bez dodatkowych patchów).

Xbox Anaconda mocniejszy od PS5?

Nadal musimy zaczekać na ostateczne informacje od Sony oraz Microsoftu, ale przedstawione dzisiaj szczegóły pozwalają sądzić, że gigant z Redmond faktycznie zadba o najpotężniejszego next-gena.

Xbox Lockhart wstępna specyfikacja

 • CPU: 3.5 GHz
 • GPU: 4+TF
 • RAM: 12GB GDDR6 (?)
 • Dysk: 1TB NVMe 1 + GB SSD

Xbox Anaconda wstępna specyfikacja

 • CPU: 3.5 GHz
 • GPU: 12+TF
 • RAM: 16GB GDDR6
 • Dysk: 1TB NVMe 1 + GB SSD

PS5 wstępna specyfikacja

 • CPU: 3.2 GHz
 • GPU: 10.2 TF (?)
 • RAM: 16 GB RAM (?)
 • Dysk: 1TB NVMe 1 + GB SSD (?)

Ostateczne informacje zostaną pewnie ujawnione dopiero w przyszłym roku, jednak jednego możemy być pewni: PlayStation 5 oraz Xbox Scarlett (Anaconda) będą prawdziwymi next-genami, które pozwolą deweloperom na stworzenie pięknych produkcji.

Xbox Scarlett Procesor

Warto sprawdzić:

Źródło: https://www.windowscentral.com/xbox-scarlett-anaconda-lockhart-specs

Tagi: specyfikacja xbox anaconda xbox scarlett