Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 09.12.2019 10:30
PSOne PlayStation
1365V

Melodia z uruchamiania PlayStation. Takafumi Fujisawa wspomina tworzenie kultowych dźwięków

Sony świętuje 25-lecie wprowadzenia na rynek pierwszego PlayStation. W związku z tym wydarzeniem otrzymujemy nie tylko kolejne klipy wideo i reklamy, ale również możemy poczytać o ciekawostkach dotyczących stworzenia kultowego "Szaraka".

W ramach obchodzenia 25-lecia premiery PlayStation, na oficjalnych stronach Sony pojawiają się kolejne wywiady z architektami tej kultowej konsoli.

Tym razem rozmowę przeprowadzono z Takafumim Fujisawą, projektantem dźwięku pracującym dla Sony przy tworzeniu pierwszego PlayStation. Fujisawa opowiedział, jak wykreował ikoniczny dla "Szaraka" dżingiel odpalany przy włączaniu konsoli.

Fujisawa zdradził, że otrzymał animację z intra systemowego w 1994 roku i stworzył do niej w 2 tygodnie ikoniczną melodię. Twórca musiał utrzymać plik z utworkiem w jak najmniejszych rozmiarach, tak by zmieścił się na niewielkim ROM-ie PlayStation.

"Funkcją tych dźwięków jest powiadomienie użytkownika, że konsola działa poprawnie i że dysk został poprawnie odczytany.

Dodałem do tego zapętlone, szumiące dźwięki, komunikujące fakt, że dysk nie może być odczytany.

Wykonałem całą pracę, czyli zebranie instrumentów i stworzenie kompozycji, w 2 tygodnie. Praca w studiu nagrań zajęła tylko 2 dni. Chciałem by ta melodia była tak ekscytująca, jak wejście do kina. To miał być komunikat, że zaraz zacznie się coś bardzo fajnego" - powiedział Takafumi Fujisawa.

Poniżej, dla przypomnienia, utworek z uruchamiania PSOne, który dla wielu osób jest jednym z ważniejszych i najbardziej nostalgicznych symboli lat 90.

Warto sprawdzić:

Źródło: https://www.siliconera.com/playstation-sound-designer-takafumi-fujisawa-on-creating-the-iconic-startup-sound/

Tagi: playstation psone retro sony