Iza Łęcka Iza Łęcka 29.10.2019 11:15
Joker symbolem protestów
2519V

Joker symbolem protestów. W Chile i Hongkongu demonstranci korzystają z charakterystycznego malowania

Najnowsza kreacja Joaquina Phoenixa jest wykorzystywana przez demonstrantów na całym świecie. Ludzie malują twarz niczym „Joker”, by pokazać sprzeciw atmosferze panującej w swoich krajach. Twórczość Warner Bros. cieszy się wybitnym zainteresowaniem.

„Joker” to jeden z największych hitów tego roku, a jednocześnie najbardziej dochodowy film w kategorii R. Produkcja pobiła dwie ostatnie części „Deadpoola” i według najnowszych doniesień – może osiągnąć nawet 1 mld dolarów w box office.

Produkcja Todda Philippsa jest już dostępna globalnie, co dało możliwość dokładnego przyjrzenia się wizerunkowi postaci przez szerokie grono odbiorców. Jednocześnie przedstawienie głównego bohatera zostało dostrzeżone przez demonstrantów z całego świata - Joker stał się symbolem protestu. W Chile, Libanie, Hongkongu oraz Iraku pojawiają się osoby z charakterystycznym malowaniem twarzy. Ludzie wykorzystują również maski prezentujące nowego Jokera i wykonują grafitti chcąc okazywać swój sprzeciw rządom.

Specjalne malunki są szczególnie widoczne w Libanie, gdzie grupa graficiarzy ukrywająca się pod pseudonimem Ashekm postanowiła wykorzystywać wizerunek klauna z koktajlem Mołotowa. Co więcej, demonstranci chętnie malują swoje twarze i prezentują wizerunek Jokera. W chilijskimi mieście Los Angles pojawiają się napisy „Wszyscy jesteśmy klaunami”.

Sytuacja jest porównywana z nawiązaniem do Guya Fawkesa, który na początku XVII wieku był inicjatorem niedanego zamachu stanu – 5 listopada 1605 roku próbował wysadzić w powietrze angielski parlament. To jego maskę nosił V z kultowego „V for Vendetta”. Ten sam wizerunek posłużył grupie hakerów Anonymous, której przedstawiciele wyrażali swoje poglądy zakrywając twarze.

William Blanc, historyk i autor książki „Super Heroes: A Political History” porównał bohaterów obu filmów:

„Głównym tematem tych dwóch filmów jest fragmentacja społeczna, fakt znalezienia się w pojedynkę, by poradzić sobie z własnym nieszczęściem. Na końcu filmu Todda Philippsa, trochę tak jak na końcu „V for Vendetta”, założenie tej samej maski jest sposobem na spotkanie się w grupie, na stworzenie kolektywu, by nie czuć się samotnym w walce.”

Należy przy tym zwrócić uwagę, że w każdym z wymienionych miejsc, protesty odbywają się z innego powodu, ale ludzi walczących z władzą łączy postać Jokera. Chilijczycy protestują przeciwko zwiększającym się kosztom życia, a trwające od ponad tygodnia manifestacje w Libanie sprzeciwiają się podwyżkom za paliwo i tytoń, oraz nawet opodatkowaniu komunikatora WhatsApp. W Hongkongu mieszkańcy nie godzą się na projekt nowej ustawy, który pozwala na ekstradycję obywateli do Chińskiej Republiki Ludowej.

Źródło: https://www.france24.com/en/20191024-from-beirut-to-hong-kong-the-face-of-the-joker-is-emerging-in-demonstrations

Tagi: film Joker protesty