Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 15.10.2019 11:37
Steam vs Epic
881V

Devolver Digital mówi o nadużyciach w dystrybucji gier i broni Steam: "oni są uczciwi"

Cały czas nie ustają kontrowersje wokół Epic Games Store, które ostro konkuruje ze Steam. Swoją cegiełkę do tego ogródka postanowił wrzucić Graeme Struthers, jeden z założycieli Devolver Digital.

Graeme Struthers, który pełni jedną z najważniejszych ról w firmie Devolver Digital, odpowiedzialnej za wydawanie wielu znanych gier, broni Steam w najnowszych wywiadach.

Steam broniony przez Devolver Digital

Graeme Struthers opowiada, że platforma Valve traktowała gry wydawane przez Devolver Digital zawsze uczciwie, rozliczając się z każdej sprzedanej kopii. W przeciwieństwie do innych systemów dystrybucji, gdzie wg Struthersa potrafi dochodzić do nadużyć. W takiej sytuacji warto wg założyciela Devolver Digital płacić Steam 30% prowizji za każdą sprzedaną kopię gry. Dla porównania Epic Games Store pobiera tylko 12% prowizji od deweloperów/wydawców.

"Uważam, że powinno dojść do zresetowania tej dyskusji - nigdy nie zaczęto jej we właściwy sposób. (...) Każdego miesiąca Steam nam płaci i robi to dokładnie oraz jest uczciwy w rozliczeniach. Słyszeliśmy już straszne historie od innych wydawców, którzy znajdowali duże różnice w swoich audytach między tym co rzeczywiście sprzedano, a raportami pośredników. Steam jest za to w 100% transparentny i dokładny - każdego miesiąca.

Graeme Struthers podkreślił, że porównania Steam z Epic Games Store nie są trafione. To zupełnie inne sklepy - na innych etapach rozwoju, co pozwala Steam na ustalanie wyższej prowizji.

"Steam zainwestował setki milionów dolarów w swoją platformę. Epic musi to dopiero zrobić. Nie mówię, że tego nie zrobią, ale jeszcze tego nie zrobili. Oczywiście konkurencja jest dobra dla wszystkich. (...) Wściekanie się na ekskluzywność wydań gier mnie dziwi. Od dawna mamy z tym do czynienia na PlayStation czy Xbox. Uważam, że to normalne" - powiedział założyciel Devolver Digital.

Najbliższym głośnym exclusivem, który wystartuje początkowo na PC wyłącznie na Epic Games Store jest The Outer Worlds (premiera już 25 października).

Warto sprawdzić:

Źródło: https://www.gamespot.com/articles/devolver-boss-defends-steam-amid-epic-store-and-ex/1100-6470544/

Tagi: devolver Epic steam