Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 25.09.2019 13:55
Joker film
2303V

Joker zagrożeniem w USA? Wojsko i FBI informują o możliwych atakach terrorystycznych

Już w przyszłym tygodniu odbędzie się oczekiwana premiera „Jokera”, który jednak sprawia sporo problemów Warner Bros. Amerykańska armia zamierza monitorować sytuację, ponieważ pojawiają się przesłanki, według których w dniu emisji filmu może dojść do strzelaniny lub nawet strzelanin. Problem dostrzegło FBI.

„Joker” może być jedną z najważniejszych, tegorocznych premier, jednak wciąż pojawiają się negatywne głosy, według których film ma pokazać zbrodnie i przestępce w dobrym świetle. Takie działanie ma zachęcić niektórych do sięgnięcia po broń.

Okazuje się, że nie są to wyłącznie słowa, ponieważ amerykańskie wojsko ostrzega pracowników kin o możliwych strzelaninach podczas pokazów najnowszej produkcji Warner Bros. Amerykanie dobrze pamiętają sytuację z 2012 roku, gdy podczas premiery „Mroczny rycerz powstaje” doszło do ataku, przez który zginęło 12 osób, a 58 zostało rannych.

Teraz pracownicy kin otrzymali dokładne instrukcje, co mają robić w momencie ataku:

„Jeśli potrafisz, to biegnij. Jeśli utknąłeś, ukryj się i bądź cicho. Jeśli znajdzie Cię strzelec, walcz tym, czym tylko możesz.”

Zagrożenie odnotowało FBI, które poinformowało wojsko o możliwych atakach – specjaliści znaleźli wiadomości na portalach społecznościowych oraz dark webie, mają one sugerować możliwe ataki. W cała sprawę zamieszana jest grupa ekstremistów nazwana „incele”, której przedstawiciele podobno „wielbią Jokera” podziwiając jego wizerunek.

Rzecznik FBI podkreśla, że jest to „standardowa praktyka”, ponieważ gdy pojawia się nawet małe zagrożenie, to zadaniem biura jest właśnie ostrzeganie przed możliwymi atakami. Jednocześnie FBI i firmy z sektora prywatnego cały czas ze sobą współpracują, by móc zadbać o spokój mieszkańców USA i widzów „Jokera”.

„Podczas gdy naszą standardową praktyką jest nie komentowanie konkretnych przypadków, FBI jest w kontakcie z naszymi organami ścigania i partnerami z sektora prywatnego w sprawie postów w Sieci. Jak zawsze, zachęcamy społeczeństwo do zachowania czujności i szybkiego zgłaszania podejrzanych działań organom ścigania.”

Sytuację skomentował jeden z oficerów sił powietrznych, który zaznaczył, że takie ostrzeżenia pojawiają się wyłącznie w momencie, gdy zagrożenie jest „wiarygodne”.

Polecamy nasze recenzje: 

Źródło: https://io9.gizmodo.com/u-s-military-issues-warning-to-troops-about-incel-viol-1838412331

Tagi: film Joker Warner Bros.

Nie przegap