Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 22.08.2019 18:14
Xbox One S konsola i pad
2458V

Xbox One nagrywa rozmowy. Microsoft potwierdził zatrudnienie ludzi do słuchania nagrań

Microsoft zatrudnił ludzi do słuchania nagrań głosowych przechwytywanych przez Xboksa One. Konsola amerykańskiej korporacji od premiery gromadzi dane od użytkowników – na początku za pomocą Kinecta, a ostatnio dzięki Cortanie.

Dziennikarze Motherboard dotarli do kilku pracowników, którzy zostali zatrudnieni przez Microsoft do słuchania nagrań przechwyconych przez Xboksa One. Amerykańska korporacja przyznała się, że sprawdza materiały głosowe nagrane przez Cortanę (na Windows) i słucha rozmów przez Skype (w momencie korzystania z funkcji tłumacza). Firma podkreśla, że wszystkie działania mają jeden cel – poprawienie usług i funkcji rozpoznawania głosu.

„Od dawna jasno powiedzieliśmy, że zbieramy dane głosowe w celu poprawy usług głosowych i że dane te są czasami weryfikowane przez dostawców”.

Motherboard informuje, że problemem nie są momenty, gdy użytkownik jest świadomy regulaminu, zaakceptuje go, a następnie jego słowa są wyłapywane, jednak często na nagraniach pojawiały się nieświadome osoby – między innymi dzieci.

Xbox One ma wyłapywać pojedyncze komendy i automatycznie aktywować nagrywanie – w tej sytuacji w zasadzie każda rozmowa odbywająca się obok konsoli może zostać podsłuchana przez wyznaczonych pracowników.

Sytuacja może zmienić się już wkrótce, ponieważ Microsoft chce usunąć Cortanę z Xboksa One – teraz między innymi urządzenia mobilne będą wsłuchiwać się w nasze polecenia i za ich pomocą mamy kontrolować konsolę.

Warto zaznaczyć, że Microsoft nie wstrzymał praktyk związanych z nagrywaniem rozmów graczy, ale chce w przyszłości zapewnić „większą przejrzystość” swoim klientom.

„"Zawsze otrzymujemy zgodę klienta przed zbieraniem danych głosowych, podejmujemy kroki w celu pozbawienia tożsamości fragmentów głosu, które są weryfikowane w celu ochrony prywatności ludzi i wymagamy, aby przetwarzanie tych danych odbywało się zgodnie z najwyższymi standardami prywatności określonymi w prawie. Jednocześnie aktywnie pracujemy nad dodatkowymi krokami, które możemy podjąć, aby zapewnić klientom większą przejrzystość i kontrolę nad tym, w jaki sposób ich dane są wykorzystywane do ulepszania produktów.”

Muminek, dzięki za link!

Warto spojrzeć:

Źródło: https://www.theverge.com/2019/8/21/20827007/microsoft-listening-xbox-one-voice-recordings-cortana-assistant-kinect-camera

Tagi: Microsoft nagrywanie rozmów Xbox One