Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 13.08.2019 13:28
PlayStation 5 Logo
9201V

PS5 z potężną mocą! Informator potwierdza: ponad 2 razy większą wydajność od Xbox One X

W przyszłym roku na rynku ma zadebiutować niezwykle potężna konsola. Zdaniem najnowszych przecieków, PS5 będzie wyjątkowo potężnym sprzętem. PlayStation 5 ma zaoferować dwa razy większą moc od Xboksa One X.

PlayStation 5 ma trafić na półki sklepowe pod koniec 2020 roku. Pewnie dopiero na przyszłorocznym E3 zobaczymy pełną prezentację konsoli, jednak pierwsi deweloperzy już mają w swoich łapach urządzenie oraz znają pierwsze szczegóły sprzętu zmierzającego na półki sklepowe.

Nie jest to potwierdzona wiadomość, jednak pochodzi z bardzo interesującego źródła: KOMACHI ENSAKA zajmujący się przeciekami AMD opublikował informacje dotyczące GPU, który ma trafić do PlayStation 5. Wiadomość potwierdził Is A Parrot, który już wielokrotnie chwalił się zakulisowymi informacjami z obozu Sony.

PS5 niezwykle mocne? 

Zdaniem przecieku, GPU PlayStation 5 ma charakteryzować się niesamowitym taktowaniem na poziomie 2 GHz. Według doniesień, wynik ten odpowiada 9,2 teraflopa z architekturze RDNA lub około 14 teraflopów w architekturze GCN. Informator podkreśla – to ponad dwukrotnie większa wydajność GPU od Xboksa One X i prawie moc osiągana przez RTX 2080.

Gen2 : GFXCLK = 2.000GHz

Gen1 : GFXCLK = 0.911Ghz

Gen0 : GFXCLK = 0.800Ghz

Gen0 to PlayStation 4, Gen1 to PlayStation 4 Pro, a Gen2 to PlayStation 5.

GPU PS5 to początek

Nie możemy także zapomnieć, że GPU w PS5 to dopiero początek pozytywnych informacji. Już wcześniej firma potwierdziła opracowanie przygotowanych na zamówienie dysków SSD, które mają zapewnić znaczący skok jakości rozgrywki. Gracze podobno zapomną o ekranach wczytywania i będą mogli skupić się na poznawaniu pięknych, otwartych i nieskrępowanych światów

Urządzenie zaoferuje także nową jakość dźwięku – teraz każdy poczuje zanurzenie się w rozgrywce (niezależnie od posiadanego zestawu głośników). Sony zamierza zaoferować ray-tracing, a nawet wsparcie dla rozdzielczości 8K – choć raczej nie mamy co marzyć o natywnej rozgrywce w takiej jakości.

PlayStation 5? Nadal czekamy

Niestety, wiele na to wskazuje, że jakiekolwiek informacje dotyczące urządzenia zostaną ujawnione dopiero w przyszłym roku. Sony wciąż nie odsłoniło wszystkich kart związanych z PlayStation 4 – wciąż nie znamy dat premiery między innymi The Last of Us 2, więc w kolejnych miesiącach i przyszłych imprezach (PlayStation Experience) korporacja skupi się prawdopodobnie wyłącznie na aktualnej generacji.

Japończycy nie mogą też za bardzo się śpieszyć, ponieważ ponad 100 mln baza użytkowników PlayStation 4 wciąż czeka na mnóstwo hitów zmierzających na konsolę w pierwszych miesiącach 2020 roku.

Jak wiadomo następca Xboksa One zadebiutuje pod koniec 2020 roku (oficjalna wiadomość) i choć Sony wciąż nie powiedziało, kiedy możemy spodziewać się PlayStation 5, to powinniśmy oczekiwać debiutu w bardzo zbliżonym terminie.

Warto spojrzeć:

Źródło: Twitter

Tagi: gpu moc playstation 5 PS5 Sony

Nie przegap