Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 30.07.2019 20:56
PlayStation logo
8624V

PlayStation 5 i PlayStation 4 znacznie droższe? Sony ostrzega przed wzrostem cen

Japońska korporacja jest jedną z firm, która stara się nakłonić rząd Stanów Zjednoczonych do jak najszybszego zakończenia wojny handlowej z Chinami. Sony mówi wprost – jeśli podatek zostanie wprowadzony, to wyższe ceny mogą zapłacić gracze.

Tytułem wstępu na pewno warto wyjaśnić całą sytuację. Rząd Stanów Zjednoczonych uczestniczy w nieformalnej wojnie handlowej z Chinami. Donald Trump w maju zdecydował się narzucić dodatkowy podatek – 25% cłem mają zostać objęte między innymi konsole do gier.

Sytuacja jest kłopotliwa między innymi dla Sony, ponieważ 96% importowanych konsol od Japończyków pochodzi właśnie z Chin. Niektóre firmy już zapowiedziały ograniczenie produkcji w tym kraju, jednak problem wydaje się większy niż nam się początkowo wydawało.

Większy podatek = większa cena PlayStation 5 i PlayStation 4?

Hiroki Totoki potwierdził dzisiaj, że rząd Stanów Zjednoczonych otrzymał prostą wiadomość – wyższy podatek w ostateczności zaszkodzi amerykańskiej gospodarce. Dyrektor finansowy Sony nie ukrywa, że jego korporacja nie podjęła jeszcze ostatecznych kroków, ale jedną z rozważanych opcji jest przeniesienie kosztów na konsumentów. Większa cena konsol może sprawić, że korporacja nie odczuje nowego podatku... Niestety, to gracze zapłacą więcej za urządzenia z logiem PlayStation.

Trudno wyobrazić sobie gorszy moment na podobną batalię, ponieważ już w przyszłym roku na rynku ma zadebiutować nowa generacja. Sony oraz Microsoft przygotowują się do wprowadzenia na rynek next-genów i jeśli relacje na linii Ameryka-Chiny nie zostaną złagodzone, to możemy podejrzewać, że w ostateczności zapłacimy więcej za między innymi PlayStation 5.

To ile może kosztować PS5?

Dość niespodziewanie PlayStation 5 pojawiło się w szwedzkim Media Markt. Urządzenie zostało wycenione na około 4045 zł, więc był to dobry moment na zapytanie naszą społeczność – a ile moglibyście zapłacić za next-gena Sony?

3730 graczy zagłosowało za opcją 2000-2500 zł – była to najpopularniejsza odpowiedź w naszej ankiecie (30%) - jeśli Ameryka nadal będzie walczyć z Chinami, to prawdopodobnie będziemy mogli wyłącznie marzyć o takiej cenie PS5.

Miejmy nadzieję, że korporacje wymuszą na amerykańskim prezydencie odpowiednie ruchy lub przynajmniej producenci całkowicie zrezygnują z chińskich fabryk... Choć ten drugi scenariusz nie jest podobno łatwy do zrealizowania.

Warto zerknąć:

Źródło: https://www.engadget.com/2019/07/30/sony-warns-of-playstation-price-hikes-after-tariffs/

Tagi: cena donald trump PlayStation 4 PlayStation 5 PS4 ps5 Sony wojna handlowa