Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 07.06.2019 12:04
Czarnobyl HBO
3055V

Czarnobyl krytykowany przez Rosjan. Powstanie nowa wersja serialu

Rosjanie tak bardzo nie lubią serialu „Czarnobyl”, że postanowili stworzyć własną wersję. Twórcy w tym wypadku skorzystają z jednej z teorii spiskowych, według których to Amerykanie są odpowiedzialni za tę wielką katastrofę.

„Czarnobyl” od HBO to jeden z najlepszych seriali 2019 roku. Twórcy przygotowali wielowymiarową opowieść, w której możemy obserwować fantastyczną grę aktorską, a całość jest doprawiona przez kapitalną realizację.

Czarnobyl – recenzja serialu. Koniec świata

Nie będzie raczej dla nikogo zaskoczeniem, że serial nie jest specjalnie dobrze odebrany w Rosji. Zdaniem lokalnej prasy amerykańskie HBO przedstawiło historię własnych bohaterów, a jednocześnie opowieść ma szkodzić reputacji całego kraju – według dziennikarzy produkcja ma szargać reputację Rosji jako „potęgi atomowej”.

Według Rosjan serial jest „karykaturą” i nie ma nic wspólnego z prawdą i brakuje w nim tylko „niedźwiedzi grających na akordeonach”. HBO za pomocą swojej produkcji ma pokazać nieporadność rosyjskich władz, która obawiała się konsekwencji swoich rażących błędów. Nie jest to podobno prawda – redaktorzy przytaczają sytuację Walerija Legasowa, który w 1987 roku wyraził swoje obawy związane z Czarnobylem i przygotował artykuł dotyczący badań prowadzonych przez ZSRR na temat przyczyn katastrofy. Warto jednak zwrócić uwagę, że publikacja została początkowo zablokowana i opublikowana dopiero po śmierci naukowca w 1988 roku.

Rosjanie nie chcą zostawić tak tej sprawy – to właśnie z tego powodu powstanie serial, który ma przedstawić inną historię... Reżyser Aleksiej Muradow skorzysta z między innymi znanej teorii spiskowej, według której to Amerykanie przeniknęli do elektrowni jądrowej w Czarnobylu. To podobno „agent wrogich służb wywiadowczych” miał spowodować katastrofę. Ta opowieść przygotowana na podstawie opinii „wielu historyków”.

Szykuje się prawdziwy hit!

Więcej o "Czarnobylu":

Źródło: https://bgr.com/2019/06/05/chernobyl-hbo-tv-show-russia-makes-its-own-version-a-cia-spy-story/

Tagi: czarnobyl hbo Rosja serial