Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 06.06.2019 17:38
Czarnobyl krytyka
7311V

"Czarnobyl powinien mieć aktorów o innym kolorze skóry niż biała". Brytyjska scenarzystka skrytykowała HBO

"Czarnobyl" zgarnia praktycznie same pochwały - nie tylko ze strony krytyków, ale również od widzów, którzy zachwycają się tym serialem HBO. Pojawiają się jednak pojedyncze głosy krytyczne o... dosyć dziwnym charakterze.

Chyba można powiedzieć, że polityczna poprawność sięgnęła właśnie zenitu, bo pewna brytyjska scenarzystka skrytykowała "Czarnobyl" od HBO za brak aktorów o innym kolorze skóry, niż biała.

Czarnobyl od HBO najwyżej ocenianym serialem w historii

Wg Karli Marie Sweet "Czarnobyl" byłby znacznie lepszy, gdyby w tym serialu występowali również kolorowi aktorzy. Problem z taką wizją, który oczywiście natychmiast wyłapali użytkownicy Twittera, jest taki, że mamy tu do czynienia z obrazem o zacięciu historycznym i z krajami, w których do dzisiaj niełatwo spotkać (poza głównymi metropoliami) np. osoby czarnoskóre.

"Jest tylu wspaniałych kolorowych aktorów, którzy znakomicie sprawdziliby się w "Czarnobylu". Po prostu jestem rozczarowana, że kolejny hitowy serial udaje, że coś takiego jak PoC ("Persons of Color") nie istnieje" - napisała Karla Marie Sweet.

Reakcje na wpisy brytyjskiej scenarzystki były wyraźnie negatywne (na tyle, że Marie Sweet zablokowała swoje konto na Twitterze). Rosyjski serwis RT.com napisał jednak ciekawy artykuł o jedynym czarnoskórym żołnierzu, który brał udział w akcji neutralizowania katastrofy w elektrowni atomowej. Był nim Igor Anatolyevich Khiryak z Rosji, który pomimo wzięcia udziału w akcji na terenie elektrowni, cieszy się dzisiaj dobrym zdrowiem i wychowuje swojego syna w mieście Czerepowiec, położonym 500 km na północ od Moskwy. Poniżej znajdziecie kilka jego zdjęć, które opublikował serwis RT.com.

Czarnobyl od HBO zgarnia rekordowo wysokie oceny od widzów

Źródło: https://www.rt.com/news/461078-chernobyl-black-liquidator-hbo/

Tagi: