Kajetan Węsierski Kajetan Węsierski 28.04.2019 19:33
Sea Hero Quest VR alzhaimer
1233V

Sea Hero Quest. Gra, która pozwala wykryć chorobę Alzherimera

Najnowsza gra studia Glitchers okazuje się mieć lepsze rezultaty w wykrywaniu choroby Alzheimera niż tradycyjne testy pamięci. Projekt wykrywa demencję na podstawie badania nawigacji przestrzennej. 

Sea Hero Quest to produkcja, która powstała przed laty głównie pod kątem działania w wirtualnej rzeczywistości. Za jej powstanie odpowiada brytyjskie studio Glitchers, a procesie produkcji pomagały takie placówki jak Alzheimer's Research UK, University College London oraz University of East England

Hellblade: Senua's Sacrifice. Ninja Theory wsparło leczenie chorób psychicznych kwotą 50 000 dolarów

Gra pomaga wykryć chorobę Alzheimera już we wczesnym stadium. Monitoruje działanie mózgu gracza w odniesieniu do nawigowania przestrzennego i daje zaskakująco pozytywne wyniki, gdy porównujemy jego funkcjonowanie u osób chorych oraz zdrowych. 

Według badań, które opublikowano niedawno w magazynie "Proceedings of the National Academy of Sciences", zdolność do nawigowania przestrzennego jest kluczowym czynnikiem w identyfikacji choroby Alzheimera. Sea Hero Quest VR zdaje się zdecydowanie bardziej skuteczna niż standardowe testy pamięci. 

Sama gra ma dość proste założenia. Gracz otrzymuje mapę, na której znajdują się zaznaczone punkty kontrolne. Musi tak nawigować łodzią podwodną przez podwodne labirynty, aby dostać się do nich po uprzednim zapamiętaniu rozmieszczenia. 

Jak donoszą pozytywne założenia, każde dwie minuty spędzone w grze, odpowiadają pięciu godzinom badań laboratoryjnych. Dzięki zebranym wynikom naukowcy odkryli, że gracze z genem APOE4 (determinującym występowanie Alzheimera) wybierają zazwyczaj zdecydowanie trudniejsze rozwiązania i drogi niż Ci, u których ów gen nie został stwierdzony. 

Gra dostępna jest za darmo na Oculus VR. Więcej możecie przeczytać na oficjalnej stronie Sea Hero Quest.

Źródło: https://twinfinite.net/2019/04/sea-hero-quest-detects-alzheimers-risk-more-accurately-than-medical-tests/

Tagi: Alzheimer oculus vr Sea Hero Quest