Paweł Musiolik Paweł Musiolik 28.04.2019 10:45
Nintendo switch portable
4061V

Nintendo podkręciło procesor Switcha w nowej aktualizacji

Nintendo w ostatniej aktualizacji systemu Switcha dodało nowy profil procesora, znacząco go podkręcając. W jakim celu i jakie są tego korzyści?

Ostatnia aktualizacja systemu Switcha do wersji 8.0.0 oficjalnie chwaliło się m.in. dodaniem opcji sortowania gier oraz nowymi ikonami profilu. Do tego połatano różne błędy, walcząc z exploitami wykorzystywanymi do łamania konsoli. Okazuje się teraz, że Nintendo podkręciło także procesor Switcha.

Nintendo Switch Online ma już prawie 10 milionów subskrybentów

Odkryła to ekipa odpowiedzialna za emulator RetroArch. Jeden z programistów odkrył, że w wersji 8.0.0 pojawił się dodatkowy profil podkręcenia procesora do 1,75 GHz jako tryb turbo. Postanowiono sprawdzić, na jakiej zasadzie operuje ten profil. Po krótkich testach odkryto, że aktywuje się on wyłącznie w jednym przypadku.

Kiedy dokładnie? Podczas ekranów ładowania w grze. Wtedy Switch odpala tryb turbo i tym samym skraca o jakiś procent czasy wczytywania względem starszych wersji systemu. Chwilę po tym, zegar procesora spada do nominalnych wartości, by oszczędzić baterię, gdyż długotrwałe podkręcenie znacząco skraca czas działania konsoli, co sprawdzono dzięki różnemu homebrew, które pozwala na podkręcanie CPU i GPU w Switchu.

Na ten moment odkryto, że na 100% tryb turbo odpalany jest w The Legend of Zelda: Breath of the Wild i Super Mario Odyssey, ale powinien być dostępny w praktycznie każdej grze. W przypadku tego pierwszego tytułu czas wczytywania skrócono o prawie połowę.

 

Tagi: Nintendo Switch Super Mario Odyssey The Legend of Zelda: Breath of the Wild