Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 25.04.2019 09:12
Tolkien Film
1572V

Tolkien nie otrzymał aprobaty rodziny. Najbliżsi nie popierają produkcji

Już w maju widzowie zobaczą biograficzny dramat przedstawiający losy J. R. R. Tolkiena. Produkcja nie otrzymała aprobaty rodziny, która w oficjalnym oświadczeniu podkreśliła, że nie ma z nim nic wspólnego.

Dome Karukoski („Stary człowiek i może”, „Serce lwa”) miał okazję rozwijać niezwykle interesującą produkcję, która została określona jako biograficzny dramat i przedstawi losy młodego J. R. R. Tolkiena. Za scenariusz filmu odpowiada David Gleeson („Wojna jest wszędzie”, „Don't Go”, „Cowboys & Angels”).

Aladyn na nowym materiale. Disney zapowiada magiczną opowieść z aktorami

Premiera filmu odbędzie się już na początku maja, więc wytwórnia powinna właśnie wchodzić w ostatni etap promocji opowieści, ale zamiast tego... Pojawiło się oświadczenie rodziny Tolkiena, która nie popiera produkcji:

„Rodzina J.R.R. Tolkiena wraz z zarządcami majątku zdają sobie sprawę z nadchodzącego filmu Fox Searchlight zatytułowanego "Tolkien", który zadebiutuje w maju. Chcemy wyjaśnić, że nie popieramy, nie autoryzowaliśmy ani też nie uczestniczyliśmy w tworzeniu tej produkcji na żadnym etapie. Nie podpisujemy się pod tą produkcją ani pod jej treścią.”

Nie musieliśmy oczywiście długo czekać na odpowiedź. Fox Searchlight podkreśla, że przygotowano produkcję z największym szacunkiem dla autora oraz jego literatury:

„Choć nie współpracowaliśmy przy tym projekcie z zarządcami majątku Tolkiena, zespół filmowy oddał najwyższy szacunek Panu Tolkienowi oraz jego fenomenalnemu wkładowi w naszą literaturę.”

Warto wspomnieć, że w rolę Tolkiena wcieli się Nicholas Hoult („Faworyta”, „Mad Max: Na drodze gniewu”, „Był sobie chłopiec”).

Co warto przeczytać?

Źródło: https://www.vanityfair.com/hollywood/2019/04/tolkien-estate-biopic

Tagi: film J.R.R. Tolkien Tolkien