Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 24.04.2019 08:41
Netflix i Oscary
963V

Netflix wygrywa z Akademią! Platforma może nadal walczyć o Oscary

Zarząd Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej nie zdecydował się na zablokowanie między innymi Netflixa w walce o Oscary. Streamingowy gigant może walczyć o najważniejsze statuetki, gdy spełni kilka prostych zasad.

Tytułem wstępu na pewno warto przedstawić kompletne tło sytuacji – część zarządu Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej nie była zadowolona z coraz to większych udziałów w Oscarach między innymi platformy Netflix. Wśród członków Akademii pojawiały się głosy zachęcające do zablokowania giganta i odebrania mu szansy walki o Oscary. Gdyby taka sytuacja miała miejsce, to Netflix miałby większy problem w zdobywaniu licencji na wysokobudżetowe produkcje.

Avengers: Koniec gry – recenzja filmu. Częścią każdej podróży jest koniec

Rada Gubernatorów Akademii zebrała się w nocy, gdzie miała przegłosować projekt zmian, jednak dość niespodziewanie... Zarząd tak naprawdę nie zmienił nic.

"Popieramy doświadczenie teatralne jako integralną część sztuki filmowej, co było bardzo ważne w naszych dyskusjach"

Powyższe słowa wypowiedział prezes Akademii John Bailey. 54-osobowa Rada Gubernatorów nie zdecydowała się naruszyć Reguły nr 2, która ustala, jakie produkcje mogą zostać zakwalifikowane do Oscarów – film nadal musi trafić do kin na przynajmniej 7-dni w hrabstwie Los Angeles, a widzowie muszą mieć dostęp do przynajmniej trzech pokazów dziennie. Warto zaznaczyć, że opowieści mogą być dostępne na streamingowych stronach w dniu kinowego debiutu.

"Nasze zasady wymagają obecnie wystawy teatralnej, a także pozwalają na szeroki wybór filmów, które mają być zgłoszone do rozpatrzenia w ramach Oskara. Planujemy kontynuować badania nad głębokimi zmianami zachodzącymi w naszej branży i kontynuować dyskusje z naszymi członkami na ten temat" - dodał Bailey

Sytuacja pokazuje jedno – Akademia nie zamierza walczyć z Netflixem. Jak wiadomo w ostatnich latach Oscary angażują coraz mniejszą widownię, więc najwidoczniej Rada Gubernatorów nie zamierza tworzyć sobie kolejnego wroga.

Co warto przeczytać?

Źródło: https://deadline.com/2019/04/oscar-eligibility-vote-ampas-netflix-board-of-governors-1202600968/

Tagi: Netflix Oscary oscary 2019