Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 26.03.2019 13:47
Parlament Europejski ACTA 2
3918V

ACTA 2 przegłosowane. Parlament Europejski poparł dyrektywę o prawach autorskich

Parlament Europejski właśnie poparł dyrektywę o prawach autorskich. 348 posłów stwierdziło, że nie są potrzebne jakiekolwiek poprawki i nowe regulacje na pewno wpłyną na działanie wielu serwisów internetowych.

348 europosłów było za, 274 przeciw, a 36 wstrzymało się od głosu – tak na papierze wyglądało głosowanie za dyrektywą o prawach autorskich. Decyzja Parlamentu Europejskiego zbiera mieszane opinie wśród internautów.

Największym problemem mogą okazać się dwa artykuły – 11 oraz 13. Ten pierwszy zablokuje możliwość publikowania fragmentów lub całości materiałów objętych prawami autorskimi, które należą do wydawców oraz dziennikarzy. Drugi natomiast wpłynie na komentarze, ponieważ teraz witryny będą zmuszone do sprawdzania, czy ich użytkownicy nie udostępniają treści objętych prawami autorskimi.

Sytuację w ciekawy sposób skomentował wiceszef PE Zdzisław Krasnodębski, który podkreślił, że w ostatnich dwóch latach byliśmy świadkami czarnego PR-u:

„Wielcy gracze po obu stronach barykady, podkreślam, po obu, zarówno jeśli chodzi o gigantów internetowych i koncerny prasowe, na przestrzeni ostatnich dwóch lat nie szczędzili środków finansowych na czarny PR, ani pomysłów na coraz większe manipulacje. Niestety, niektórzy tym manipulacjom ulegają.”

Michał Boni (EPL, PO) jest zdania, że w dyrektywie od początku budził wątpliwości art. 13.

„Dlatego potrzebny był kompromis praw autorów, platform i użytkowników. Internet to nie tylko dostęp do dzieł sławnych autorów i dziennikarzy, to twórczość cyfrowych kreatorów, komentatorów, idąca codziennie w miliony. Nie chcę, by to korporacje decydowały o dopuszczaniu treści do obiegu. Ta ostrożność zamieni się w prewencje w obawie przed karami. Dawniej prewencja to cenzura, w świecie cyfrowym to pomyłka, ale i strata szansy, zarobku i reputacji”

Trudno nie odnieść wrażenia, że dzisiejsza decyzja Parlamentu Europejskiego wpłynie na wiele witryn. Według niektórych opinii obawiać się muszą wyłącznie największe korporacje, kolejni uważają, że szczególnie artykuł 13. może mieć znaczenie dla dosłownie każdej witryny.

ACTA 2

Źródło: https://businessinsider.com.pl/media/internet/dyrektywa-o-prawie-autorskim-acta-2-poparta-przez-pe/kwkklfj

Tagi: acta 2 parlament europejski