Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 26.02.2019 11:35
Lootboxy Polska Ministerstwo Finansów
1281V

Ministerstwo Finansów: „Loot boksów nie można traktować jak hazard”

Nie mam najlepszej informacji dla graczy, którzy wierzyli w wyeliminowanie zarazy nazwanej „lootboxy” w Polsce. Rodzime Ministerstwo Finansów uważa, że płatne skrzynki nie mają znamienia hazardu.

Coraz częściej pojawiają się informacje z różnych krajów, które zmuszają deweloperów do podjęcia zmian i eliminują ze swojego rynku lootboxy. Polska niestety nie będzie podążać tą drogą, więc nie możemy liczyć na odpowiednią reakcję.

Ubisoft: gdyby gracze nie kupowali lootboxów, to nie byłyby dodawane

To właśnie ze względu na problemy gier w między innymi krajach Beneluksu, dziennikarz Gazety Prawnej zapytał Ministerstwo Finansów o stanowisko dotyczące płatnych skrzyń, jednak Polska nie zamierza walczyć z deweloperami: „gry wykorzystujące w swej formule loot boksy nie wypełniają przesłanek żadnej z gier hazardowych, które są wskazane w zamkniętym katalogu ustawy”. MF opiera swoje stanowisko na ustawie z 2009 roku.

„Sam element losowości w danym przedsięwzięciu nie przesądza o hazardowym charakterze danej gry. W praktyce może występować wiele przedsięwzięć, które częściowo mają charakter losowy, jednak nie są one hazardem”

Resort nie zamierza w tym wypadku reagować i podkreśla, że sytuacja może być różna w innych krajach, ponieważ obowiązuje tam inne prawo: „Ze względu na różnorodność definicji hazardu, regulatorzy rynku gier mogą w mniej lub bardziej elastyczny sposób reagować na zjawiska z pogranicza gier hazardowych i komputerowych”.

W Polsce regulator zajmuje się wyłącznie rozstrzyganiem czy konkretna gra spełnia wyznaczone przesłanki jednej z gier losowych, zakładów wzajemnych, gier w karty lub gier na automatach.

Decyzja zaskoczyła nawet ekspertów – jak podkreślił Kacper Bańbura, prawnik specjalizujący się w branży gier komputerowych, aby sytuacja się zmieniła, Ministerstwo Finansów musiałoby sprawdzać każdy tytuł:

"Aby wykładnia się zmieniła, MF musiałby zmienić ustawę o grach hazardowych bądź, zgodnie z jej art. 2 ust. 6, testować wszystkie gry z elementami loot boksów osobno i każdorazowo stwierdzać, czy dany tytuł stanowi grę hazardową w rozumieniu ustawy. To zajęłoby jednak dużo czasu. Jest to o tyle ważne, że produkcja gier może trwać wiele lat, a często loot boksy są ważną częścią mechaniki danego tytułu, którą planuje się na początkowym etapie tworzenia. – Należy jednak pamiętać, że sprzedaży gier dokonuje się dziś globalnie i dlatego producenci muszą śledzić doniesienia dotyczące loot boksów we wszystkich krajach, aby dostosować swoje tytuły do ich wymogów prawnych. Już dziś trzeba szczególnie uważać na rynek belgijski i holenderski."

Źródło: https://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1399853,dobra-wiadomosc-dla-branzy-gier-loot-boksow-nie-mozna-traktowac-jak-hazard.html

Tagi: lootbox lootboxy ministerstwo finansów polska

Nie przegap