Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 14.01.2019 09:09
Świadome roboty mogą wykorzystać mózgi owadów. Wojsko ma ciekawy plan
751V

Świadome roboty mogą wykorzystać mózgi owadów. Wojsko ma ciekawy plan

Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA) zaprosiła do składania wniosków dotyczących wykorzystania mózgów owadów do kontrolowania robotów. Technologia ma pomóc w stworzeniu nowej jakości sztucznej inteligencji.

DARPA finansowała pierwsze projekty związane z powstaniem Internetu, jednak ta amerykańska agencja rządowa zajmuje się również technologią wojskową dla Departamentu Obrony. Według najnowszych planów, w przyszłości mogą powstać inteligentne roboty.

Huawei może zostać wykluczone z Polski

DARPA przeznaczyła 1 mln dolarów na rozwój sztucznej inteligencji, która wykorzysta mózgi owadów. Insekty posiadają ściśle zaprogramowane działania i często reagują na proste bodźce – to właśnie ten element ma pomóc w stworzeniu nowej technologii.

Na początku naukowcy otrzymają za zadanie dokładnie zbadania owadów, by następnie stworzyć platformę, która w przyszłości pozwoli wykorzystać architekturę mózgów do wykreowania bardziej wydajnej sztucznej inteligencji.

Już w ubiegłym roku pojawiły się plany wyprodukowania interfejsu dla mózgów-komputerów, które mogą zaprogramować mózgi żołnierzy, więc wiele na to wskazuje, że DARPA zamierza w tym wypadku wykorzystać owady.

Kluczem jest w tym wypadku instynkt, ponieważ to właśnie on odpowiada za wykonywanie prostych zadań, z którego mogą podobno czerpać roboty i zająć się odpowiednimi wyzwaniami – jest to oczywiście koncepcja, ale jak widać DARPA ma ciekawy plan, który w przyszłości może odegrać znaczącą rolę w naszym życiu.

Źródło: https://futurism.com/darpa-wants-conscious-robots-insect-brains/?fbclid=IwAR0skp6OeGaZ1W329-CsM3Xy1AsOWgm8AESwsTniVAtYYlfy2fXDopbfRD8

Tagi: DARPA insekty owady sztuczna inteligencja

Nie przegap