Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 21.12.2018 08:00
Housemarque może dołączyć do Microsoftu. Twórcy rozpoczynają prace nad grą AAA
619V

Housemarque może dołączyć do Microsoftu. Twórcy rozpoczynają prace nad grą AAA

Housemarque oficjalnie potwierdziło rozpoczęcie pracy nad dużym tytułem AAA. Deweloperzy do niedawna borykali się z problemami, ale najwidoczniej udało im się znaleźć odpowiedniego inwestora, który pomoże w rozwoju gry, a nawet umożliwi rozszerzenie zespołu… Przypadek?

Tytułem wstępu na pewno warto wyjaśnić pewną sytuację – Housemarque to utalentowane studio, które stworzyło między innymi Nex Machina, Matterfall i Resogun. Deweloperzy w ubiegłym roku opublikowali wiadomość, w której podkreślili, że nie mogą dalej tworzyć wyłącznie zręcznościówek, bo takie gry nie odnoszą finansowego sukcesu.  

Twórcy Nex Machina, Matterfall i Resogun rezygnują z tworzenia zręcznościówek. Gry nie odniosły sukcesów

Następnie deweloperzy ujawnili Stormdivers, które pod względem rozgrywki przypomina zmagania Battle Royale i ta koncepcja nie spodobała się fanom. Niektórzy zwiastowali nawet zamknięcie formacji, jednak zamiast tego – Housemarque zapowiedziało prace nad grą AAA.

Na blogu studia pojawiła się długa wiadomość, w której dyrektor generalny podsumowuje ostatnie lata. Stworzenie Nex Machina zajęło prawie trzy lata i choć oceny były fantastyczne (tytuł znajduje się w dziesiątce najlepiej ocenianych produkcji 2017 roku), to po prostu pozycja nie osiągnęła oczekiwanych wyników.  Firma podkreśla, że prace nad Stormdivers rozpoczęły się już w 2015 roku i strzelanka nadal powstaje, ale to tylko jeden z dwóch projektów rozwijanych przez formację.

Housemarque pracuje nad nową, niezapowiedzianą grą AAA:

„Rozpoczęliśmy prace nad nowymi, kreatywnymi koncepcjami, by zaprezentować je potencjalnym partnerom i w końcu w zeszłym roku rozpoczęliśmy pre-produkcję nowego, niezapowiedzianego IP AAA. W tym czasie naprawdę zaczęliśmy zastanawiać się nad kulturą naszej firmy. Co jest naprawdę potrzebne do stworzenia możliwości rozwoju gier AAA i jak powinniśmy podchodzić do naszego ogólnego procesu rozwoju i przyszłości firmy.”

Studio nawet ogłaszając „śmierć zręcznościówek” nie obawiało się o swoją przyszłość, bo już w tym czasie rozwijano koncepcje nowych projektów i najwidoczniej… Udało się znaleźć odpowiedniego partnera. Teraz deweloperzy pracują nad dwoma produkcjami, ale więcej szczegółów dotyczących przyszłości studia poznamy dopiero w przyszłym roku. Warto przy tym podkreślić, że Housemarque zostało w ostatnim czasie powiększone, a jednocześnie studio poszukuje kolejnych twórców gotowych do pracy nad nowymi tytułami.

Teraz warto przypomnieć jedną z ostatnich plotek – według informatora, który potwierdził dołączenie Obsidian do Microsoftu, Amerykanie prowadzili bardzo aktywne rozmowy ze studiem dotychczas współpracującym z Sony… Trudno powiedzieć, czy Housemarque dołączyło do „rodziny”, ale szczerze mówiąc potrafię wyobrazić sobie taki scenariusz.

Dla przypomnienia:

Mateusz, dzięki za link!

Źródło: https://medium.com/@hmq_blog/jumping-on-the-bandwagon-from-arcade-is-dead-to-aaa-a33bd2af727d

Tagi: housemarque Microsoft sony

Nie przegap