Kim są polscy gracze? Badania Polish Gamers Research 2018

Społeczność graczy jest spora i dzieli się na kilka grup. Przeprowadzono badania, które sprawdzają kim są polscy gracze i w co najczęściej grają.
Polski ośrodek badawczy IQS wraz z organizacją Polish Gamers Observatory i Krakowskim Parkiem Technologicznym przeprowadzili badania mające na celu określenie dokładnych informacji m.in. ilu Polaków gra w gry.
Razer stworzył najmniejszy gamingowy laptop




W raporcie brano pod uwagę gry zainstalowane na komputerze, gry przeglądarkowe, konsolowe, gry na urządzeniach mobilnych - smartfon i tablet - oraz te dostępne na social mediach. Pod uwagę brano osoby będące w przedziale wiekowym 15-55 lat. W 2018 roku statystyki ze względu na płeć są dość wyrównane - do graczy zalicza się 51% mężczyzn i 49% kobiet. Z raportu wynika, że w tytuły wydane na komputer osobisty gra aż 65% Panów, natomiast Pań jest zdecydowanie mniej, bo zaledwie 35%. Przedstawicielki płci pięknej nadal dominują w sektorze gier przeglądarkowych i tych zawartych w social mediach.
Najwięcej osób grających jest w przedziale wiekowym 25-34 - z gier korzysta 34% osób. Tuż za nimi jest nieco starsze pokolenie w wieku 35-44, bo gra 27% społeczeństwa. Najmniej osób jest w wieku 45-55, ponieważ w tym przypadku gra zaledwie 14%. Przeprowadzono nawet badania, gdzie mieszkają gracze i wyniki są ciekawe:
- 38% mieszka na wsi
- 30 % mieszka w miastach liczących poniżej 100 tysięcy populacji
- 20 % miasta 100 000 - 500 000 mieszkańców
- 12 % miasta mające 500 000 + ludności
Mniej zaskakująco wypadają wyniki dotyczące finansów graczy. 42 % graczy ma przeciętną sytuację finansową, 16 % osób uważa, że ich budżet jest słaby, a osób zadowolonych ze stanu swojego portfela jest 34%. Przekłada się to na to w jakich cenach gracze kupują gry:
- 75% graczy mobilnych wydaje mniej niż 5 złotych na kupno nowego tytułu
- Osoby, które korzystają z gier przeglądarkowych i wydanych na smartfony wydają 10-19 zł na dodatki do gry
- Najwięcej wydają konsolowcy, ponieważ aż 58% osób jest w stanie wydać więcej niż 100 złotych na grę
- Zaledwie 19% pecetowców wydaje na grę więcej niż 100 złotych.
Spójrzcie też na to w co najchętniej grają użytkownicy danych platform:
Cały raport znajdziecie na stronie organizacji.