Daniel Stroński Daniel Stroński 08.01.2018 17:57
Samsung wspiera VRR - nadchodzi nowa jakość płynności w grach
1193V

Samsung wspiera VRR - nadchodzi nowa jakość płynności w grach

Samsung QLED TV zostało pokazane na targach CES 2018 i wygląda na to, że możemy być świadkami nadchodzącego VRR nawet bez HDMI 2.1!

VRR (Variable Refresh Rate) to zmienna częstotliwość odświeżania, który znacznie różni się od znanego wszystkim odświeżania na jednym, stałym poziomie. Np. ekran o częstotliwości odświeżania 60 Hz jest zdolny pokazać 60 różnych klatek w ciągu sekundy, a więc poradzi sobie z grami w 60 FPS-ach. Nie wszystkie gry są w stanie tyle wyciągnąć na PS4 czy nawet PS4 Pro, ale taki przykładowy ekran byłby na to gotowy.

Jeśli nasz sprzęt w trakcie gry zaczyna nie wyrabiać, możemy zaobserwować spadki liczby wyświetlanych klatek, a podczas wspomnianych 60 odświeżeń ekranu na sekundę zaczynamy dostawać powtarzające się klatki lub nowe, ale niekompletne. Powoduje to problemy z płynnością, np. "rwanie" obrazu (screen tearing) czy migotanie (flickering), czemu w pewnym stopniu zaradzić może V-Sync (Vertical Synchronization, synchronizacja pionowa).

Na pecetach mamy więcej możliwości. Firma Nvidia oferuje opcję G-Sync w monitorach, czyli dopasowanie częstotliwości odświeżania ekranu do produkowanych klatek na sekundę, dzięki czemu nie musimy się przejmować wspomnianymi artefaktami (błędami graficznymi). Celem jest uzyskanie idealnej płynności, ale w przypadku G-Synca potrzebujemy odpowiedniej karty graficznej.

Alternatywą jest FreeSync od AMD, ale co z posiadaczami konsol? Powinni oni śledzić technologię VRR, czyli zmienną częstotliwość odświeżania, która działa właśnie jak G-Sync - żadnego rwania ekranu, żadnego problemu z przestojami w płynności. Korzystanie z VRR umożliwić ma nowy standard HDMI 2.1, ale pokazany na trwających obecnie targach CES 2018 telewizor Samsung QLED TV ma poradzić sobie z tą technologią nawet ze starszymi standardami HDMI.

Oczywiście najpierw będzie trzeba przygotować do tego nasze konsole, by potrafiły skorzystać z takiej technologii i choć nie wiemy, czy wystarczy np. wypuścić odpowiednią aktualizację dla PS4 Pro, jeszcze trochę poczekamy, gdy telewizory VRR trafią do sprzedaży.

Samsung QLED TV na CES 2018

 

Tagi: CES 2018 QLED samsung VRR