Granie w FPS-y może powodować negatywne zmiany w mózgu

News
2409V
Granie w FPS-y może powodować negatywne zmiany w mózgu
Laughter | 16.08.2017, 21:08

Zła wiadomość dla graczy. Najnowsze badania sugerują, że wieloletnie granie w gry FPS może powodować zmiany w ośrodku mózgu, gdzie zachodzą procesy związane z pamięcią. W tym przypadku teza podparta jest treściwymi argumentami.

Opublikowane ostatnio prace sugerują, że istnieje powiązanie między zanikiem szarej masy w mózgu a graniem w gry z gatunku FPS. Gregory West i Véronique Bohbot prowadzili przez 4 lata badania na grupie ludzi w przedziale 18-30 lat. W przypadku osób spędzających przy grach ponad 6 godzin tygodniowo wykryto oznaki redukcji szarej masy w hipokampie. Jest to ośrodek mózgu pełniący istotną funkcję w procesie zapamiętywania. To właśnie ta część bierze czynny udział w przenoszeniu informacji z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej oraz orientacji przestrzennej.

To bardzo zła wiadomość dla osób spędzających wiele godzin przy grach FPS. Spadek szarej masy w hipokampie może przyczynić się do zwiększonego ryzyka zachorowań na depresję i Alzheimera. Sytuacja dotyczy głównie produkcji z gatunku FPS, gdzie u 85% badanych zanotowano zauważalną redukcję substancji w hipokampie. Chodzi o osoby spędzające z grami ponad 90 godzin.

Przy okazji trójwymiarowych gier platformowych było odwrotnie - tutaj zanotowano rozrost i pozytywne skutki grania. Podyktowane jest to różnicami w budowie produkcji gier i ich mechanik. W przypadku platformówek gracze w mniejszym stopniu opierają się na schematach, co bardziej stymuluje mózg. Przy okazji gier FPS użytkownicy opierają się zbyt często na wyuczonych nawykach i w mniejszym stopniu korzystają ze zdolności rozwiązywania problemów na bieżąco.

Naukowcy jednocześnie przestrzegają przed panikowaniem. Nie jest to ostateczna konkluzja i twierdzą, że praca wymaga jeszcze szeregu kolejnych badań. Minie jeszcze wiele lat zanim uda się definitywnie powiązać granie w FPS-y z negatywnymi zmianami w mózgu.

Źródło: http://www.pcgamer.com/study-suggests-first-person-shooters-may-be-damaging-your-brain/

Komentarze (0)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych