Krzysiek Kalwasiński Krzysiek Kalwasiński 18.07.2017 14:46
Wolfenstein 2 bez swastyk?
1363V

Wolfenstein 2 bez swastyk?

Wolfenstein 2: The New Colossus na materiałach promocyjnych w naszym kraju (i przede wszystkim w Niemczech) pokazuje się bez swastyk. Czy to znaczy, że nasza wersja będzie ocenzurowana?

Wolfenstein 2: The New Colossus to kontynuacja świetnego FPSa o tytule Wolfenstein: A New Order, który w 2014 roku pojawił się na PlayStation 3 i PlayStation 4. W kontynuacji znów wcielimy się w Blazkowicza, ale akcja rozegra się w alternatywnej wersji Ameryki lat 60. Po raz kolejny staniemy do walki z nazistami i wyzwolimy Amerykę z ich rąk. Podobnie jak w poprzedniku nazistów będziemy mogli likwidować po cichu, bądź wparowując w sam środek stworzonego przez nas chaosu. Twórcy otrzymali sporo swobody w tworzeniu gry, dlatego możemy spodziewać się odważnej produkcji. Sam reżyser gry uważa medium za najwyższy przejaw sztuki - nie do końca się z nim zgadzam, ale gry już od dawna określane są sztuką.

Wolfenstein 2: The New Colossus. "Gry wideo są najwyższym przejawem sztuki"

Wolfenstein 2: The New Colossus na materiałach promocyjnych w naszym kraju reklamowany jest bez symbolu swastyki. Widać to na zwiastunach, na okładce gry, na głównej grafice oficjalnej strony. Wydawcą gry na naszym rynku jest Cenega i redakcja Gry-Online postanowiła zapytać wydawcę jak to będzie - czy polska wersja gry będzie ocenzurowana?

Okazuje się, że tylko niemiecka wersja będzie ocenzurowana - w Niemczech publiczne ukazywanie swastyki i nazistowskich symboli jest surowo zakazane. Jeśli chodzi o Polskę ze swastykami pożegnano się tylko na rzecz kampanii marketingowej. Dlaczego? Na to pytanie odpowiedział przedstawiciel Cenegi, Przemysław Zalewski:

Polskie prawo nie zabrania wykorzystywania symbolu swastyki w tak jednoznaczny sposób jak np. niemieckie, ale równocześnie orzecznictwo jest na tyle niejednolite, że zdecydowaliśmy się nie używać symbolu na materiałach promujących grę. Co ważne, sama gra nie będzie w żaden sposób ocenzurowana i tam gdzie twórcy przewidzieli pokazanie w grze swastyki, będzie ona pokazana.

Przypominamy, że nieco inaczej postąpili twórcy Call of Duty WW2, gdzie swastyk w kampanii dla jednego gracza nie zabraknie, ale już w trybie wieloosobowym ich nie będzie. Zdaje się, że twórcy nowego Wolfa są odważniejsi, ale trzeba też pamiętać o tym, że w ich grze przedstawiona zostanie fikcja.

Wolfenstein 2: The New Colossus ma pojawić się 27 października 2017 roku. Poniżej znajdziecie zwiastun pokazujący turniej ze znajomości języka niemieckiego. Mieszkańcy muszą być gotowi, bo angielski obecny będzie jeszcze tylko przez 173 dni!

Wolfenstein 2: The New Colossus na oficjalnym zwiastunie

 

Źródło: http://www.gry-online.pl/S013.asp?ID=104813

Tagi: Bethesda machine games playstation 4 Wolfenstein 2: The New Colossus