Daniel Stroński Daniel Stroński 29.08.2016 16:40
Sapkowski: "Nie znam wiele osób, które grały w Wiedźmina, bo obracam się wśród ludzi inteligentnych"
7198V

Sapkowski: "Nie znam wiele osób, które grały w Wiedźmina, bo obracam się wśród ludzi inteligentnych"

Znakomita książkowa saga z wiedźminem Geraltem dała podstawy serii growych RPG-ów z rewelacyjnym Dzikim Gonem na czele. Ba, sukces gry nagłośnił twórczość Sapkowskiego na tyle, że ten otrzymał nagrodę World Fantasy Award. Aż trudno uwierzyć, że na niedawnym spotkaniu z fanami mogliśmy usłyszeć tę samą osobę, która to wszystko wymyśliła.

Andrzej Sapkowski stworzył wspaniały świat z równie wspaniałymi postaciami sagi o wiedźminie. Dopiero sukces gier pozwolił jednak poznać jego twórczość szerszemu gronu odbiorców, choć sam autor nie uznaje ich za coś specjalnego. Wręcz przeciwnie - zdaniem Sapkowskiego, gra Wiedźmin 3: Dziki Gon (PS4) to pożywka dla osób mało inteligentnych.

19 sierpnia tego roku na Polconie odbyło się spotkanie z autorem, gdzie atakował ciętymi dowcipami i czystymi faktami. Kto powinien zagrać Geralta w nowej ekranizacji wiedźmińskiej sagi? Woody Allen. I to gra wykorzystała popularność pisarza, a nie odwrotnie, bo przekłady na inne języki dostępne były od dawna. Co więcej, gra narobiła Sapkowskiemu "mnóstwo smrodu i gówna" - bo sprzedaży jakoś specjalnie nie zwiększyli, bo okładki inne i to już nie to.

Zapis spotkania poniżej. Szerzej o grach pisarz zaczyna mówić od 48:38... i w 1:06:28 wypowiedź-perełka o wszystkich fanach Dzikiego Gonu. Na deser niezbyt pochlebna wypowiedź o pierwszym growym Wiedźminie (42:02), tworzonym jeszcze przez Adriana Chmielarza (jego odpowiedź), który ostatecznie nigdy nie powstał. 

Źródło: YouTube (狼Ōkami-Sama)

Tagi: andrzej sapkowski CD Projekt RED PlayStation 4 Wiedźmin 3: Dziki Gon