Wiedźmin

Wiedźmin

8,4
307 oceny

Ocena wg platformy:

PC 8.4

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
CD Projekt RED
Wersja językowa:
Pełne wsparcie języka polskiego Pełna
Gatunek:
RPG
Śr. czas:
50 godzin
Premiery
Świat:
26.10.2007
Europa:
26.10.2007
Polska:
27.10.2007
Producent:
CD Projekt RED
Wersja językowa:
Pełne wsparcie języka polskiego Pełna
Gatunek:
RPG
Śr. czas:
50 godzin
Premiery
Świat:
26.10.2007
Europa:
26.10.2007
Polska:
27.10.2007

Recenzja redakcji

10-lecie serii Wiedźmin. Recenzja pierwszej części sagi - czy przetrwała próbę czasu?
Igor Chrzanowski

Igor Chrzanowski

7.5
10-lecie serii Wiedźmin. Recenzja pierwszej części sagi - czy przetrwała próbę czasu?
PC

Wiedźmin - opis gry

Wiedźmin to gra RPG wyprodukowana przez polskie studio CD Projekt RED i wydana przez Atari na komputery z systemami Windows i OS X. Produkcja bazowała bezpośrednio na popularnym cyklu książek fantasy autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. W planach były wersje na konsole PS3 i X360, jednak oba projekty skasowano.

Akcja dzieje się w uniwersum fantasy przywodzących na myśl epokę średniowiecza. Głównym bohaterem jest Geralt z Rivii, tytułowy wiedźmin, czyli najemnik, łowca potworów o nadludzkich zdolnościach. Gra rozpoczyna się na dobre w momencie gdy protagonista zostaje odnaleziony nieprzytomny przez swoich ‘pobratymców’, którzy przenoszą go do twierdzy Kaer Morhen, gdzie wkrótce ma miejsce pewien incydent.

Świat gry pełen jest nieprzyjemnych zjawisk - wojna, ubóstwo, dyskryminacja ze względu na rasę, fanatyzm itd. Nikt nie jest tu tak naprawdę dobry, a ktoś na pozór zły może mieć swoje logiczne motywy, czego doświadczymy kierując Geraltem w jego podróży. Niejednokrotnie będzie on musiał podejmować decyzje w sytuacjach, z których nie ma dobrego wyjścia.

Gra działa na zmodyfikowanym silniku autorstwa BioWare. W Wiedźminie zaimplementowano oryginalny system walki, w którym bardzo duże znaczenie ma obserwowanie ruchów przeciwnika oraz wybór właściwego stylu. Jeden sprawdza się dobrze przy oponentach poruszających się szybciej, inny pozwala efektywniej radzić sobie z rywalami o większych gabarytach, a jeszcze inny działa gdy jesteśmy otoczeni. Ważny jest odpowiedni timing - jeśli odpowiednio się wstrzelimy, będziemy mogli odpalić combo. Geralt ma na wyposażeniu dwie główne bronie: zwykły miecz oraz srebrny miecz, który przydaje się do zwalczania istot ‘paranormalnych’.

W produkcji CD Projekt nie zabrakło oczywiście systemu pozwalającego rozwijać Geralta. Zdobyte w trakcie przygody doświadczenie da się ulokować w konkretnej dziedzinie, co pozwala następnie nabyć zupełnie nowe zdolności lub usprawnić stare. Główny bohater potrafi też tworzyć mikstury, które regenerują zdrowie lub wyostrzają wiedźmińskie zmysły, oraz używać zaklęć (ofensywnych i defensywnych).

Wideo - Wiedźmin

Komentarze (14)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper