Wiedźmin

Wiedźmin

8,3
338 oceny

Ocena wg platformy:

PC 8.3

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
CD Projekt RED
Wersja językowa:
Pełne wsparcie języka polskiego Pełna
Gatunek:
RPG
Śr. czas:
50 godzin
Premiery
Świat:
26.10.2007
Europa:
26.10.2007
Polska:
27.10.2007
Producent:
CD Projekt RED
Wersja językowa:
Pełne wsparcie języka polskiego Pełna
Gatunek:
RPG
Śr. czas:
50 godzin
Premiery
Świat:
26.10.2007
Europa:
26.10.2007
Polska:
27.10.2007

Recenzja redakcji

10-lecie serii Wiedźmin. Recenzja pierwszej części sagi - czy przetrwała próbę czasu?
Igor Chrzanowski

Igor Chrzanowski

7.5
10-lecie serii Wiedźmin. Recenzja pierwszej części sagi - czy przetrwała próbę czasu?
PC

Wiedźmin - opis gry

Wiedźmin to gra RPG wyprodukowana przez polskie studio CD Projekt RED i wydana przez Atari na komputery z systemami Windows i OS X. Produkcja bazowała bezpośrednio na popularnym cyklu książek fantasy autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. W planach były wersje na konsole PS3 i X360, jednak oba projekty skasowano.

Akcja dzieje się w uniwersum fantasy przywodzących na myśl epokę średniowiecza. Głównym bohaterem jest Geralt z Rivii, tytułowy wiedźmin, czyli najemnik, łowca potworów o nadludzkich zdolnościach. Gra rozpoczyna się na dobre w momencie gdy protagonista zostaje odnaleziony nieprzytomny przez swoich ‘pobratymców’, którzy przenoszą go do twierdzy Kaer Morhen, gdzie wkrótce ma miejsce pewien incydent.

Dalsza część tekstu pod wideo

Świat gry pełen jest nieprzyjemnych zjawisk - wojna, ubóstwo, dyskryminacja ze względu na rasę, fanatyzm itd. Nikt nie jest tu tak naprawdę dobry, a ktoś na pozór zły może mieć swoje logiczne motywy, czego doświadczymy kierując Geraltem w jego podróży. Niejednokrotnie będzie on musiał podejmować decyzje w sytuacjach, z których nie ma dobrego wyjścia.

Gra działa na zmodyfikowanym silniku autorstwa BioWare. W Wiedźminie zaimplementowano oryginalny system walki, w którym bardzo duże znaczenie ma obserwowanie ruchów przeciwnika oraz wybór właściwego stylu. Jeden sprawdza się dobrze przy oponentach poruszających się szybciej, inny pozwala efektywniej radzić sobie z rywalami o większych gabarytach, a jeszcze inny działa gdy jesteśmy otoczeni. Ważny jest odpowiedni timing - jeśli odpowiednio się wstrzelimy, będziemy mogli odpalić combo. Geralt ma na wyposażeniu dwie główne bronie: zwykły miecz oraz srebrny miecz, który przydaje się do zwalczania istot ‘paranormalnych’.

W produkcji CD Projekt nie zabrakło oczywiście systemu pozwalającego rozwijać Geralta. Zdobyte w trakcie przygody doświadczenie da się ulokować w konkretnej dziedzinie, co pozwala następnie nabyć zupełnie nowe zdolności lub usprawnić stare. Główny bohater potrafi też tworzyć mikstury, które regenerują zdrowie lub wyostrzają wiedźmińskie zmysły, oraz używać zaklęć (ofensywnych i defensywnych).

Wideo - Wiedźmin

Komentarze (14)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper