Tom Clancy's Rainbow Six

Tom Clancy's Rainbow Six

7,1
14 oceny

Ocena wg platformy:

PC 7.4
PS3 7.0
PS Vita 7.0
PSP 7.0
PSone 6.8
N64 7.0

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
Red Storm Entertainment
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Strzelanina tak.
Premiery
Świat:
21.08.1998
Europa:
1998
Polska:
1999
Producent:
Red Storm Entertainment
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Strzelanina tak.
Premiery
Świat:
21.08.1998
Europa:
1998
Polska:
1999

Tom Clancy's Rainbow Six - opis gry

Tom Clancy's Rainbow Six, w fazie roboczej znany jako Black Ops, to strzelanina taktyczna zaprojektowana i wydana przez Red Storm Entertainment początkowo wyłącznie na Windowsa. Później przy wsparciu firm trzecich tytuł zawitał na Macintosha (Varcon Systems), Nintendo 64 (Saffire), PlayStation (Rebellion Developments), PlayStation 3, PSP oraz PS Vita. W Polsce ukazała się wyłącznie pierwsza wersja, a za jej dystrybucję odpowiadał Optimus.

Tom Clancy's Rainbow Six wydano także na Sega Dreamcast (w pakiecie z rozszerzeniem Eagle Watch) oraz Game Boy Color. Wskutek daleko idących zmian w rozgrywce (zamiast FPP jest widok z góry) mimo identycznej historii druga wersja traktowana jest jako osobny produkt.

Dalsza część tekstu pod wideo

Produkcja jest pierwszą odsłoną serii taktycznych strzelanin stawiających silnie na realizm zamiast akcję - w odróżnieniu od tytułów z okresu jak Quake II ciągłe poruszanie bardzo widocznie wpływa na celność, a jedno trafienie bywa śmiertelne. Rozgrywka została w ramach tytułu podzielona na dwie fazy, Planowania oraz Akcji. Z całością gracz może zapoznać się m. in. w rozgrywce dla pojedynczego gracza.

  • W fazie planowania gracz ma mapę terenu, gdzie odbywa się misja - dodatkowo może on skompletować załogę czy wybrać wyposażenie. Następnie wyznacza on trasę, jaką mają poruszać się sojusznicy, biorąc przy tym pod uwagę wszelkie czynniki. Osoby niechętne temu rozwiązaniu/bardziej stawiające na rozgrywkę mogą skorzystać z zaprojektowanych przez dewelopera tras.
  • Fazie akcji, gdzie gracz jako członek jednej z drużyn wchodzi do lokacji celem wykonania danego przez szefostwo zadania. Te ograniczają się do eliminacji zagrożenia, uratowania zakładników czy rozbrojenia bomb.

Fabularnie produkcja osadzona została w uniwersum, gdzie w odpowiedzi na zagrożenie terrorystyczne powołano międzynarodową jednostkę Rainbow - jej zadaniem jest odbijanie zakładników, eliminacja zagrożenia czy rozbrajanie bomb w różnych zakątkach świata. Pewnego dnia kilka miejsc na Świecie zostaje zaatakowanych przez ekoterrorystów zrzeszonych w ramach grupy Phoenix. Początkowo wydaje się, że miejsca ataku  zostały dobrane przypadkowo, niemniej bliższa analiza wyraźnie sugeruje jakiś określony plan. Zadaniem drużyny Rainbow jest więc odkryć ten plan i powstrzymać złych przed jego realizacja.

Tytuł w swym pierwotnym wydaniu okazał się sukcesem zarówno w kwestii ocen (średnie na poziomie powyżej 80 procent) jak i sprzedaży (około 220 tysięcy egzemplarzy sprzedanych w 1998 roku). Najczęściej chwalono immersję oraz nowe rozwiązania w kwestii rozgrywki, niemniej część recenzentów zwróciła uwagę na wysoki poziom trudności. Później wydane konwersje nie spotkały się z tak entuzjastycznym przyjęciem, zyskując noty na poziomie widocznie niższym niż wersja na Windowsa. Z najgorszym odbiorem spotkała się wersja na konsolę Sony (średnie poniżej 50 procent). Port ten został pozbawiony części funkcjonalności pierwowzoru jak faza planowania czy ma zmniejszono w jej przypadku liczbę operatorów. Jedyną zmianą na plus było wprowadzenie modeli broni z perspektywy pierwszej osoby.

Wideo - Tom Clancy's Rainbow Six

Komentarze (2)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper