Romance of the Three Kingdoms XIII

Romance of the Three Kingdoms XIII

6,3
4 oceny

Ocena wg platformy:

PC 8.0
PS4 7.0
XONE 3.0
PS3 -

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
Koei Tecmo
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Strategiczna
Premiery
Świat:
28.01.2016
Europa:
08.07.2016
Producent:
Koei Tecmo
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Strategiczna
Premiery
Świat:
28.01.2016
Europa:
08.07.2016

Recenzja redakcji

Recenzja: Romance of the Three Kingdoms XIII (PS4) - Fame & Strategy Expansion
Patryk Dzięglewicz

Patryk Dzięglewicz

7.5
Recenzja: Romance of the Three Kingdoms XIII (PS4) - Fame & Strategy Expansion
PS4

Romance of the Three Kingdoms XIII - opis gry

Romance of the Three Kingdoms XIII to strategie turowa posiadająca elementy RPG przygotowana przez Koei. Pierwsza odsłona serii trafiła na rynek w 1985 roku, jednak wcześniej za uniwersum odpowiadało Konami. W trakcie rozgrywki gracz wciela się w dowódcę, który zamierza zjednoczyć Chiny i doprowadzić do upragnionego pokoju. 

Rozgrywka - Romance of the Three Kingdoms XIII

Dalsza część tekstu pod wideo

Gra nie posiada fabuły w ścisłym tego słowa znaczeniu. Zamiast tego tytuł pozwala nam wejść w buty dowódcy próbującego doprowadzić do zjednoczenia Chin. Rozgrywka zasadniczo toczy się w czasie rzeczywistym, przy czym w każdej chwili możemy zrobić pauzę, by np. przemyśleć kolejny ruch (nie można natomiast wówczas podejmować żadnych decyzji).

Grać możemy różnymi postaciami, które w zależności od czasu pełnią w naszym państwie inne funkcje. Każda postać ma też rangę w państwowej hierarchii, a władca ma zawsze rangę najwyższą. W Romance of the Three Kingdoms XIII istotne znaczenie odgrywają relacje między postaciami. Każda postać w grze ma jakąś opinię o innych i pewien zestaw parametrów przywodzących na myśl RPG. Relację można z czasem poprawiać -- a nawet romansować -- poprzez wykonywanie gestów typu wizyty, rozmowy, podarunki, wspólnie toczone bitwy itd. Mogą też one jednak się pogarszać, jeśli odbieramy NPC-om przedmioty, wygramy z nimi bitwy czy robimy krzywdę ich rodzinom.

Rozgrywka w serii Romance of the Three Kingdoms sprowadza się nie tylko do bitew i zakulisowych działań. Oprócz tego musimy również zarządzać krajem i dbać o potrzeby zwykłych poddanych. Ważne są zwłaszcza trzy aspekty tej działalności: handel, dzięki któremu nasze państwo się bogaci, rolnictwo oraz kultura. Im więcej miast mamy pod swoją kontrolą, tym lepiej i większy jest potencjał. Nowe miasto i przyczółki można zdobywać w trakcie kampanii, chociaż nie zawsze należy tego dokonywać siłą; niekiedy wystarczy umiejętnie prowadzona dyplomacja. 

Bitwy, jak wspomniano, toczone są w czasie rzeczywistym. Istnieją trzy rodzaje jednostek: włócznicy, łucznicy i jeźdźcy. Co ciekawe, jeśli nie mamy najwyższej rangi, nie mamy kontroli nad całą armią. A oprócz ustalania taktyki należy także dbać o morale żołnierzy.

Wideo - Romance of the Three Kingdoms XIII

Komentarze (0)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper