Murdered: Śledztwo zza grobu

Murdered: Śledztwo zza grobu

7,0
198 oceny

Ocena wg platformy:

PC 6.7
PS4 7.0
XONE 7.4
PS3 6.8
X360 7.1

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
Airtight Games
Wersja językowa:
Częściowe wsparcie języka polskiego Napisy
Gatunek:
Przygodowa
Śr. czas:
10 godzin
Premiery
Świat:
03.06.2014
Europa:
06.06.2014
Polska:
06.06.2014
Producent:
Airtight Games
Wersja językowa:
Częściowe wsparcie języka polskiego Napisy
Gatunek:
Przygodowa
Śr. czas:
10 godzin
Premiery
Świat:
03.06.2014
Europa:
06.06.2014
Polska:
06.06.2014

Recenzja redakcji

Recenzja gry: Murdered: Śledztwo zza grobu
Roger Żochowski

Roger Żochowski

6.5
Recenzja gry: Murdered: Śledztwo zza grobu
PC PS4 XONE
Pokaż kolejne recenzje

Murdered: Śledztwo zza grobu - opis gry

Murdered: Śledztwo zza grobu to gra action-adventure wyprodukowana przez studio Airtight Games i wydana przez Square Enix na PC, PlayStation 3, PlayStation 4, Xboxa 360 i Xboxa One. Tytuł pozwalał graczom wcielić się w detektywa, który już jako duch usiłuje rozwiązać niedokończoną sprawę seryjnego mordercy.

Akcja dzieje się w miasteczku Salem w stanie Massachusetts. Głównym bohaterem gry jest detektyw Ronan O'Connor, a raczej były detektyw, ponieważ jeszcze przed rozpoczęciem właściwej przygody ginie on z rąk terroryzującego miejscową społeczność mordercy. O’Connor nie przepada jednak całkowicie. Po incydencie zmarła żona informuje go, że jest duchem zawieszonym między światami - zawieszonym, bo wciąż nie rozwiązał wszystkich swoich spraw, w tym zagadki swojej śmierci.

Dalsza część tekstu pod wideo

W Murdered: Śledztwo zza grobu akcja toczy się w otwartym świecie, choć, po pierwsze, wchodzić można tylko do budynków z otwartymi oknami i drzwiami, a po drugie, śledztwo idzie jednym, konkretnym torem. Najpierw należy znaleźć ślady porozrzucane w okolicach miejsca zbrodni. Odkrycie części z nich jest obowiązkowe, reszta zależy od naszych chęci. Następnie bierzemy udział w zgadywance dotyczącej sprawy - im więcej tropów uzbieramy, tym będzie nam łatwiej się z nią uporać. Czasem trzeba odgadnąć określone dźwięki lub wybrać właściwe słowa opisujące daną scenę czy postać  Jeśli nam się uda, przenosimy się do kolejnej lokacji.

Forma O’Connora z jednej strony go ogranicza, a z drugiej daje zupełnie nowe możliwości. Ogranicza, bo nie może wchodzić w bezpośrednią interakcję z przedmiotami, pomaga, ponieważ protagonista ma do dyspozycji rozmaite moce ułatwiające śledztwo. Może np. przejąć kontrolę nad zwierzętami, albo wejść w skórę jakiejś osoby, co umożliwia mu czytanie w myślach i nakłanianie do danej czynności. 

Od pewnego momentu O’Connorowi pomaga dziewczyna o imieniu Joy, która posiada zdolności medium. Niekiedy oboje współpracują ze sobą, np. Joy może wpłynąć na otoczenie, co umożliwia naszemu podopiecznemu dalszy progres. Śledztwo nie jest jednak jedynym problem głównego bohatera. W trakcie jego zmagań przeszkadzają mu jeszcze demony, przed którymi musi się ukrywać (albo ew. eliminować je z ukrycia przy nadarzających się okazjach).

Z czasem O’Connor zyskuje dostęp do nowych zdolności, jak teleportacja na krótkie dystanse czy telekineza. Oprócz głównego wątku bohater może się także zaangażować w zadania poboczne (pomoc zagubionych duszom) oraz spróbować odszukać znajdźk (informacje o mordercy, retrospekcje, notatki zdradzające mroczną przeszłość miasteczka itp.), których twórcy Murdered przygotowali ponad 200.

Wideo - Murdered: Śledztwo zza grobu

Poprzednie wideo
Następne wideo
Youtube video
Youtube video
Youtube video
Youtube video
Youtube video
Youtube video
Youtube video

Komentarze (40)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper