Mortal Kombat

Mortal Kombat

7,5
33 oceny

Ocena wg platformy:

PC 7.6
SNES 6.8
SMD 6.5
SMS 6.0
AMIGA 8.4
SGG -
ARC 6.5

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
Midway Games
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Bijatyka
Śr. czas:
13 godzin
Liczba graczy:
1-2
Premiery
Świat:
02.08.1992
Europa:
1993
Producent:
Midway Games
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Bijatyka
Śr. czas:
13 godzin
Liczba graczy:
1-2
Premiery
Świat:
02.08.1992
Europa:
1993

Mortal Kombat - opis gry

Mortal Kombat to bijatyka wyprodukowana i wydana przez amerykańskiego dewelopera Midway Games 2 sierpnia 1992 na maszyny do grania (Arcade) w USA. Produkcja doczekała się licznych konwersji zarówno na komputery osobiste jak i konsole - pierwsze z nich ukazały się w Europie w 1993 roku.

Produkcja jest przedstawicielem znanego wtedy gatunku bijatyk (głównie za sprawą drugiej odsłony Street Fighter), szczególnie na automatach do grania. Pierwszym pomysłów czwórki twórców z młodego Midway Games było stworzenie produkcji we współpracy ze znanym z filmów akcji aktorem Jean Claude'a Van Dammem, jednak finalnie z powodu napiętego harmonogramu aktora pomysł nie doszedł do skutku. Sam gwiazdor - a dokładnie ubiór z filmu Bloodsport (u nas Krwawy Sport) - był inspiracją dla jednej z postaci. W kwestii oprawy wizualnej postawiono na "digitalizację" postaci w efekcie czego prezentuje bardzo dobrą jak na rok wydania oprawę graficzną.

W kwestii mechaniki rozgrywki produkcja wprowadziła kilka zmian, wśród których najbardziej znaną są ruchy wykończeniowe, tzw. Fatality. One - podobnie jak zwykłe ciosy - odznaczają się brutalnością, co było też źródłem licznych kontrowersji. Gracz może zapoznać się z tą produkcją w trybie dla pojedynczego gracza albo z innym graczem.

W ramach fabuły opowiedziana jest historia osadzona na fikcyjnej planecie Earthrealm w uniwersum, gdzie istotną rolę stanowi tytułowy Mortal Kombat. Shang Tsung, wygnany w dawnym czasie czarnoksiężnik, planuje wykorzystać jego założenia, by finalnie zawładnąć Earthrealm. Zadaniem wybranego zawodnika jest więc pokonanie go celem przywrócenia równowagi. Wśród dostępnych zawodników mamy następujące postacie:

 • Sonya Blade
 • Liu Kang
 • Raiden
 • Johnny Cage
 • Scorpion
 • Kano
 • Sub-Zero

Na uwagę zasługuję fakt, że ówczesne Midway Games składało się z 4 pracowników - Eda Boona (programisty), Johna Tobiasa (grafika), Johna Vogela (grafika) oraz Dana Fordena (dźwiękowiec), a finalny efekt osiągnęli w 8 miesięcy. 

Produkcja doczekała się wielu portów na różne platformy, a ich rozkład prezentuje się następująco:

 • MS-DOS - (1993 - zarówno USA jak i Europa), port autorstwa Probe Software;
 • Amiga - (1994 Europa), port autorstwa Probe Software;
 • Game Boy - (13.09.1993 USA, 24.12.1993 Japonia, 1994 Europa), port autorstwa Probe Software;
 • Game Gear - (13.09.1993 USA, 1993 Europa), port autorstwa Probe Software;
 • Genesis - (13.09.1993 USA, 1993 Europa), port autorstwa Probe Software;
 • SEGA CD - (1993 USA, 1994 Europa), port autorstwa Probe Software;
 • SEGA Master System - (1993 Europa, 1994 USA), port autorstwa Probe Software;
 • SNES - (13.09.1993 USA, 28.10.1993 Europa), wydane jako Mortal Kombat: Competition Edition. Port autorstwa Sculptured Software;

Sukces zarówno wersji podstawowej jak i konwersji spowodował, że seria doczekała się komiksowej/filmowej adaptacji, kontynuacji oraz spin-offów,  a kontrowersja wokół tytułu (mówimy głównie o wersji na konsole z rodziny Segi) spowodowała, że powstał VGC (Video Game Council), który wyewoluował w znane dzisiaj ESRB (Entertainment Software Rating Board).

Wideo - Mortal Kombat

Komentarze (0)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper