Legend of Dragoon

Legend of Dragoon

7,8
90 oceny

Ocena wg platformy:

PSone 7.8

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
SCEI
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
RPG
Śr. czas:
62.5 godzin
Premiery
Świat:
02.12.1999
Europa:
19.01.2001
Producent:
SCEI
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
RPG
Śr. czas:
62.5 godzin
Premiery
Świat:
02.12.1999
Europa:
19.01.2001

Legend of Dragoon - opis gry

Legend of Dragoon to japońska gra RPG wyprodukowana i wydana przez Sony Computer Entertainment na PlayStation w 1999 roku. Produkcję japońskiego koncernu w powszechnej opinii uważa się za odpowiedź na serię Final Fantasy.

Legend of Dragoon to dość typowa gra (j)RPG, która jednak doczekała się kilku wyróżniających ją rozwiązań. Najważniejsze z nich dotyczą systemu walki, w którym oprócz wyboru komend możemy klepać combosy zwane Additions. Wygląda to w ten sposób, że gdy atakujemy na ekranie wyświetlają się symbole przycisków pada, przy których wciskaniu musimy wstrzelić się we właściwe tempo. Żeby nie szukać daleko, rzecz przypomina trochę niektóre limity z serii Final Fantasy, z tym, że tutaj to chleb powszedni, a tam dodatek używany co jakiś czas. W założeniach ów myk miał bardziej zaangażować gracza w turowe starcia, w praktyce jednak pojawiają się pewne problemy. Niektóre comba jest bowiem niełatwo odpalić w całości, a bez nich walki mogą toczyć się o wiele za długo. Sprawę pogarsza fakt, iż liczba punktów doświadczenia spływająca do nas po wygranej jest przeważnie bardzo skąpa, co tym bardziej w takich okolicznościach może budzić frustrację u gracza.

 

Innym dodatkiem jest możliwość zmiany formy - bohaterowie, którzy zdobyli specjalny przedmiot, mogą się transformować w tytułowego Dragoona. Klepiąc z sukcesem combosy zbierają punkty SP, które im na to pozwolą podczas pojedynków. Dragoon posiada podwyższone statystyki, ponadto przy odpalaniu czarów wykorzystuje MP, a nie przedmioty, jak zwykli śmiertelnicy. Inaczej wyglądają też Additions - nadal musimy wykazać się refleksem, jednak w tym przypadku należy jedynie wcisnąć “krzyżyk”, gdy zegar wskaże odpowiednie miejsce (co jest generalnie łatwiejsze do wykonania i tym samym mniej frustrujące).

 

Jeśli chodzi o fabułę, Legend of Dragoon nie wybija się szczególnie ponad konkurencję. Gracz wchodzi w buty Darta, który w dzieciństwie przeżył atak tzw. Czarnego Potwora (w przeciwieństwie do jego bliskich i sąsiadów z wioski Neet). Akcja gry rozpoczyna się, gdy bohater po kolejnych nieudanych poszukiwaniach dawnego oprawcy wraca do domu, do Seles, by przekonać się, że miasto zostało zaatakowane przez armię Sandory, a jego przyjaciółkę z dzieciństwa, Shane, uprowadzono. Dość rzec, że odbije ją stosunkowo szybko, a w dalszej części dołączą doń kolejni towarzysze (jednak o bardzo archetypicznych cechach).

 

Legend of Dragoon to prawdopodobnie jeden z najlepiej sprzedających się jRPG-ów na Zachodzie. W swoim czasie robił wrażenie zwłaszcza grafiką i wstawkami CG, ale wspomniane powyżej problemy doskwierające rozgrywce i niezbyt szczególna, sztampowa fabuła (za bolączkę uznać można też nieco ograniczone możliwości eksploracji, np. na mapie świata poruszamy się tylko po wyznaczonych liniach) przeszkodziły grze wejść w poczet klasyków. Błędy mógł naprawić sequel, jednak skasowano go gdy był na etapie planowania.

Wideo - Legend of Dragoon

Poprzednie wideo
Następne wideo
Youtube video
Youtube video

Komentarze (30)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper