Final Fantasy XVI

Final Fantasy XVI

8,6
55 oceny

Ocena wg platformy:

PS5 8.5
PC 8.0

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
Square Enix
Wersja językowa:
Częściowe wsparcie języka polskiego Napisy
Gatunek:
RPG
Śr. czas:
65 godzin
Premiery
Świat:
22.06.2023
Europa:
22.06.2023
Polska:
22.06.2023
Producent:
Square Enix
Wersja językowa:
Częściowe wsparcie języka polskiego Napisy
Gatunek:
RPG
Śr. czas:
65 godzin
Premiery
Świat:
22.06.2023
Europa:
22.06.2023
Polska:
22.06.2023

Poradnik Final Fantasy XVI

Final Fantasy XVI poradnik
Mateusz Wróbel

Mateusz Wróbel

Final Fantasy XVI (16) - poradnik. PS Plus, fabuła, misje poboczne, Eikony, kompani, zdolności, walka, HUB-y
PS5 PC

Recenzja redakcji

Final Fantasy XVI recenzja
Wojtek Gruszczyk

Wojciech Gruszczyk

9.5
Final Fantasy XVI – recenzja gry. Epickie Final Fantasy, ale inne niż wszystkie
PS5

Final Fantasy XVI - opis gry

Final Fantasy XVI to japońska gra RPG wyprodukowana i wydana przez Square Enix. Tytuł ukazał się na PlayStation 5 i PC. Przy jego produkcji brali udział twórcy Final Fantasy XIV: A Realm Reborn, jak Naoki Yoshida (pełniący funkcję producenta), Hiroshi Takai (reżyser) czy Kazutoyo Maehiro (scenarzysta). 

Fabuła - Final Fantasy XVI

Final Fantasy XVI nie ma żadnych fabularnych powiązań z wcześniejszymi odsłonami cyklu. Akcja gry toczy się na kontynencie Valisthea, który jest domem dla sześciu nacji. Każda z nich dysponuje zasobami w postaci magicznego kryształu i osoby (dominant) zdolnej przemieniać się w eikona, wielkiego potwora w typie kaiju. Valisthea zmaga się z tajemniczą plagą zwaną Blight, która doprowadza do niepokojów, a w konsekwencji – wojen. Główny bohater Clive Rosfield pochodzi z królestwa Rosaria zaatakowanego przez inne państwo. W wyniku inwazji ginie jego brat Joshua, co sprowadza go na ścieżkę zemsty. Historia toczy się na przestrzeni wielu lat, a zaczyna gdy Clive jest w wieku nastoletnim.

Rozgrywka - Final Fantasy XVI

Final Fantasy XVI pod względem konstrukcji świata przypomina niektóre wcześniejsze części cyklu, jak Final Fantasy X. Nie ma tu otwartego świata, tylko w większości liniowe lokacje i kilka większych hubów. Jednym z nich jest kryjówka, do której docieramy na pewnym etapie zmagań. Mamy w niej dostęp do pobocznych questów (jak polowania na potwory), których wykonania możemy się podjąć.

System walki jest w pełni zręcznościowy, nie turowy. Podczas zmagań kierujemy niemal wyłącznie (z wyjątkiem krótkich epizodów) Clive’m, który potrafi posługiwać się bronią białą i magią (towarzyszą mu jednak często jacyś towarzysze broni). Może on też przemienić się w Eikona, jednak tylko w wybranych momentach. Każdy taki przypadek to widowiskowa bitwa zbudowana na innym zamyśle, jak walka wręcz czy sekcje rodem ze shmupa. W tym kontekście warto dodać, iż twórcy zaimplementowali również system rozwoju, który pozwala wykupować umiejętności dla protagonisty na specjalnych tablicach.

Final Fantasy XVI posiada dwa warianty rozgrywki: standardowy poziom trudności i tryb dla osób preferujących poznawanie fabuły. Po przejściu gry odblokowujemy natomiast New Game+. Stopień trudności jest wówczas wyższy.

Wideo - Final Fantasy XVI

Komentarze (15)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper