Final Fantasy IX

Final Fantasy IX

8,8
417 oceny

Ocena wg platformy:

NS 6.4
PC 7.3
PS4 7.9
XONE 6.2
PSone 8.8

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
Square Co., Ltd.
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
RPG
Śr. czas:
90 godzin
Premiery
Świat:
07.07.2000
Europa:
16.02.2001
Polska:
16.02.2001
Producent:
Square Co., Ltd.
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
RPG
Śr. czas:
90 godzin
Premiery
Świat:
07.07.2000
Europa:
16.02.2001
Polska:
16.02.2001

Final Fantasy IX - opis gry

Sukces komercyjny Final Fantasy VII był tak duży, że Square Enix rzuciło po 1997 roku prawie wszystkie swoje siły do tworzenia nowych odsłon serii. Równolegle z Final Fantasy VIII powstawało Final Fantasy IX, które miało stanowić powrót do bardziej tradycyjnych klimatów wizualnych serii, kojarzących się ze średniowiecznym fantasy, a nie steampunkiem czy science-fiction.

Całe Final Fantasy IX pomyślane zostało jako swego rodzaju hołd dla starszych odsłon serii (od pierwszej do piątej części). Gra nawiązuje do dawnych czasów nie tylko grafiką, ale również systemem walki, który zbudowany jest na szkielecie rozmaitych profesji postaci (np. główny bohater, który jest złodziejaszkiem, może kraść przedmioty, a Vivi, który jest mrocznym magiem może wykorzystywać ofensywne zaklęcia). Squaresoft chciało w ten sposób odejść od modelu, który wprowadzono w FFVII i FFVIII, gdzie prawie wszystkie postacie były do siebie bardzo podobne i mogły nauczyć się tych samych zdolności, co sprawiało, że gracz wybierał towarzyszy broni do drużyny głównie pod kątem wyglądu awatarów, a nie ich unikalnych umiejętności. W Final Fantasy IX jeśli gracz pragnie np. korzystać z magii ofensywnej musi wystawić do walki Vivi'ego - klasy postaci są na sztywno przypisane do danej postaci.

FFIX opowiada historię Zidane'a i księżniczki Garnet, którzy wplątują się w samo centrum konfliktu między największymi politycznymi siłami świata Gaia. Hironobu Sakaguchi powiedział w jednym z wywiadów, że FFIX jest jego ulubioną grą wydaną na PSone, ponieważ jest najbliższa wzorca tego, czym powinno być Final Fantasty. Warto w tym miejscu podkreślić, że scenariusz do "Dziewiątki" został przygotowany przez Sakaguchiego, co również tłumaczy jego przywiązanie do tej odsłony.

Nobuo Uematsu, odpowiedzialny za muzykę do serii Final Fantasy, również stwierdził w jednym z wywiadów, że jego ulubioną ścieżką dźwiękową jest ta skomponowana do Final Fantasy IX. Uematsu chciał odtworzyć w FFIX "średniowieczny klimat", w czym pomogła mu podróż po Europie, którą odbył przed przystąpieniem do pisania muzyki (w trakcie podróży odwiedził m.in. zamki w Niemczech).

Wideo - Final Fantasy IX

Poprzednie wideo
Następne wideo
Youtube video
Youtube video

Komentarze (77)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper