Final Fantasy IV

Final Fantasy IV

8,2
26 oceny

Ocena wg platformy:

DS 8.2

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
Matrix Software
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
RPG
Śr. czas:
50 godzin
Liczba graczy:
1-2
Premiery
Świat:
20.12.2007
Europa:
05.09.2008
Producent:
Matrix Software
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
RPG
Śr. czas:
50 godzin
Liczba graczy:
1-2
Premiery
Świat:
20.12.2007
Europa:
05.09.2008

Final Fantasy IV - opis gry

Final Fantasy IV jest japońską grą RPG, która pierwotnie ukazała się na SNES-ie w 1991 roku. Jej remake trafił na DS-a w 2007 roku, co wiązało się z przejściem w 3D i dodaniem niemałej ilości zupełnie nowych elementów.

Głównym bohaterem gry jest Cecil, rycerz na służbie u króla Baron, który otrzymuje zadanie dostarczenia pakunku do pewnej wioski. Przesyłka zawiera jednak potwory, które zabijają jej mieszkańców - summonerów. W wyniku tego wydarzenia protagonista, nieświadomy początkowo w jakim celu go wysłano, zaczyna kwestionować motywy swojego władcy i przechodzi metamorfozę. Czeka go długa droga podczas której odkryje nie tylko siebie, ale także pozna prawdę o sięgającej daleko intrydze, od której powodzenia zależy los świata. Fabuła opowiedziana w “czwórce” to klasyk, który do narracji w grach jRPG wprowadził pojęcie “dramy”. Wersję z DS-a wzbogacono o kilka nowych scenek wyrzuconych ze SNES-owego oryginału.

 

Final Fantasy IV było pierwszą grą serii, która przedstawiła system ATB. W remake’u pozostał on bez zmian. Nowością za to jest Augment System, czyli rozwiązanie pozwalające przenosić umiejętności z jednej postaci na drugą, co może przydać się osobom sfrustrowanym częstymi wymuszonymi przez fabułę przetasowaniami w drużynie.

 

Kolejnym dodatkiem są minigry (wykorzystują funkcje ekranu dotykowego), które przydają się do podkręcenia zdolności Whyta, nowego summona. Może on zastąpić Rydie podczas starć, choć należy pamiętać, że jego poczynaniami steruje konsola. Do remake’u dodano poza tym New Game Plus - po przejściu głównego wątku możemy zacząć jeszcze raz zachowując niektóre przedmioty. Tryb ten umożliwia stoczenie pojedynków z dwoma najpotężniejszymi przeciwnikami w całej grze.   

 

Gdzieniegdzie zaszły poważne zmiany. Np. Namingway nie zmienia już imion ze względu na obecność voice-actingu, ale ma za to kilka innych zastosowań, np. zleca nam zadania do wykonania. Podobnie z Fat Chocobo. Gruby kurak nie przechowuje już przedmiotów, ponieważ sami mamy bezdenne kieszenie. Zamiast tego pozwala sprawdzić bestiariusz lub posłuchać muzyki.

 

Final Fantasy IV na NDS uchodzi za bardzo udany remake wprowadzający dużo nowych i ciekawych rozwiązań. Oceny prasy branżowej były bardzo wysokie, oscylując wokół 9 punktów na 10 możliwych.

Wideo - Final Fantasy IV

Komentarze (6)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych