Crisis Core: Final Fantasy VII

Crisis Core: Final Fantasy VII

8,4
199 oceny

Ocena wg platformy:

PSP 8.4

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
Square Enix
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
RPG
Śr. czas:
45 godzin
Premiery
Świat:
25.03.2008
Europa:
20.06.2008
Polska:
09.07.2008
Producent:
Square Enix
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
RPG
Śr. czas:
45 godzin
Premiery
Świat:
25.03.2008
Europa:
20.06.2008
Polska:
09.07.2008

Crisis Core: Final Fantasy VII - opis gry

Square Enix postanowiło w 2005 roku, że zainwestuje swoje fundusze w tworzenie serii gier, które nawiązywałyby do niezwykle popularnego Final Fantasy VII. Jedną z odsłon, które znalazły się w takiej kompilacji było Crisis Core: Final Fantasy VII, tytuł przeznaczony na PSP. Gra została najpierw wydana w Japonii (2007 r.), a później w 2008 roku na Starym Kontynencie.

Crisis Core: Final Fantasy VII skupia się na postaci Zacka Faira, który w Final Fantasy VII grał wyłącznie rolę drugoplanową. Bohater, który towarzyszył młodemu Cloudowi podczas misji w Nibelheim stał się protagonistą nowej gry. Crisis Core pokazuje dokonania Zacka jako żołnierza organizacji SOLDIER, działającej w ramach Shinry. Punktem kulminacyjnym gry jest destrukcja Nibelheim, znana ze scenariusza Final Fantasy VII. Bardzo ważną rolę w scenariuszu gry na PSP ma również Sephiroth, najlepszy żołnierz w oddziałach SOLDIER.

Square Enix odeszło w Crisis Core: Final Fantasy VII od formuły turowego prowadzenia walk. Crisis Core jest RPG-iem akcji, w którym potyczki odbywają się  w czasie rzeczywistym. Gracz steruje tylko Zackiem Fairem. Ataki dostępne dla protagonisty determinowane są m.in. przez układy materii, które wybraliśmy przed batalią. Struktura tytułu oparta jest o zespół misji - w Crisis Core nie można swobodnie eksplorować lokacji czy przemieszczać się po mapie świata. Pod tym względem zamknięta i raczej ograniczona budowa gry odróżnia się znacznie od serii Final Fantasy.

Tytuł został jednak bardzo wysoko oceniony przez recenzentów. Chwalona była przede wszystkim bardzo dobra jak na możliwości PSP grafika 3D. Dziennikarzom spodobał się również scenariusz, muzyka i sam gameplay. Tytuł uważany jest za najlepszą odsłonę w serii Compilation of Final Fantasy VII (zdecydowanie lepiej oceniany niż Dirge of Cerberus: Final Fantasy VII). Niektórzy recenzenci zarzucali jednak Square Enix, że zbyt mocno zmodyfikowało scenariusz Final Fantasy VII, wprowadzając niepotrzebnie dużo postaci, które nie do końca pasowały do charakteru tej opowieści.

Gra sprzedała się bardzo dobrze. W Japonii w 2008 roku Crisis Core był w trójce najlepiej rozchodzących się tytułów. Na całym świecie do 31 marca 2009 roku rozeszło się 3,1 mln sztuk gry na całym świecie (informacja pochodzi z raportu finansowego Square Enix).

Wideo - Crisis Core: Final Fantasy VII

Komentarze (29)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych