Arkanoid

Arkanoid

8,2
63 oceny

Ocena wg platformy:

NES 8.2

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
Taito
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Zręcznościowa
Śr. czas:
50 godzin
Liczba graczy:
1-2
Premiery
Świat:
12.1986
Producent:
Taito
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Zręcznościowa
Śr. czas:
50 godzin
Liczba graczy:
1-2
Premiery
Świat:
12.1986

Arkanoid - opis gry

Arkanoid to gra zręcznościowa wyprodukowana i wydana przez japońską firmę Taito na automaty i NES-a. Rozgrywka polegała w nim na odbijaniu piłki, która musiała zbijać widoczne po drugiej stronie ekranu kolorowe bloki. Arkanoid był rozbudowaną wersją Breakouta z lat 70-ych ubiegłego wieku.

Co może dziwić, produkcja Taito posiada założenia fabularne. Tytułowy Arkanoid to statek-matka, który został zniszczony przed rozpoczęciem właściwej gry. Z niego uratował się jednak Vaus, pojazd, którym pokierujemy my. Naszym zadaniem jest wydostać się z innego wymiaru, w którym uwięził nas bliżej niesprecyzowany antagonista.

 

Vaus podczas rozgrywki działa na zasadzie pałki. Poruszając się w prawo lub lewo musimy odbijać nim piłkę, którą należy zbić widoczne na ekranie kolorowe cegiełki. Jeśli piłka nam umknie, tracimy życie. Trafiona cegiełka może zniknąć całkowicie (choć nie każda znika po jednym uderzeniu) albo zrzucić kapsułkę zawierającą jakiś power-up ułatwiający zmagania. Jest ich kilka rodzajów. Dla przykładu mogą to być dodatkowe piłki (nie musimy odbijać wszystkich), laserowe pociski (strącają cegiełki tak samo jak piłka), zwiększenie rozmiarów Vausa albo dopałka umożliwiająca przeskoczenie do kolejnego poziomu. Zgarnięcie power-upa w momencie gdy na wyposażeniu posiadamy inny kasuje ten wcześniejszy.

 

W grze do pokonania mamy 33 poziomy. Ostatni znacząco różni się od reszty, ponieważ toczymy w nim walkę z bossem zwanym DOH, który atakuje nas tak, jak my jego. Poziom trudności przez całą ‘kampanię’ jest oczywiście bardzo wysoki i trzeba się niezwykle natrudzić, żeby zaliczyć wszystko na trzech życiach.

 

Arkanoid to jeden z niepodważalnych klasyków elektronicznej rozrywki. Produkcja Taito doczekała się wielu naśladowców (przeważnie nieudanych) oraz kilku lepszych i gorszych kontynuacji.

Wideo - Arkanoid

Komentarze (25)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper