Actua Soccer
3012V

Actua Soccer

Actua Soccer
  • Premiery
  • Świat: Marzec 1995
  • Europa: Marzec 1995
  • Polska: Nie wydano
  • Gatunek: Sportowa
  • Liczba graczy: 1-4
Actua Soccer (znana też pod nazwą Interplay's VR Soccer '96) to pierwsza odsłona serii sportowej traktującej o piłce nożnej. Za jej produkcję odpowiada studio Gremlin Interactive, które stworzyło kilka różnych odsłon serii Actua podejmującej tematy nie tylko footballu, ale również tenisa, golfa czy hokeja. Gra ukazała się w 1995 roku na PC, PlayStation i Segę Saturn.
Jedną z największych innowacji było zastosowanie silnika, który pozwolił na wyświetlenie trójwymiarowej grafiki. Jest to jedna z pierwszych gier na konsole, w której zawodnicy zbudowani zostali z polygonów, co pozwoliło na zastosowanie zróżnicowanych kamer śledzących mecze z kilku kątów widzenia. Tytuł został tworzony przy bliskiej współpracy z klubem Sheffield Wednesday. Tacy zawodnicy jak Chris Woods, Graham Hyde i Andy Sinton posłużyli jako modele w sesji motion-capture, oraz udzielili rad podczas procesu dewelopingu.
 
Pierwsza część gry pozwala zagrać tylko i wyłącznie jedenastkami narodowymi składającymi się z 22 graczy (każdy opisany ośmioma atrybutami). Łącznie w grze dostępne są 44 zespoły w tym Polska. Nieco później wydana została nowa wersja gry o podtytule Actua Soccer: Club Edition, w której pojawiło się 20 klubów z Ligi Angielskiej (sezon 1996/97). Rozgrywka jest bardzo dynamiczna, a sterowanie łatwe do opanowania - operujemy głównie przyciskami odpowiedzialnymi za strzał, podanie (podzielone na zwykłe i do najbliższego zawodnika) oraz sprint. 
 
Gra jak na tamte czasy charakteryzowała się realistyczną fizyką lotu piłki oraz poszczególnych zagrań. Dostępne są nie tylko woleje i strzały głową, ale również efektowne nożyce. W ustawieniach można dopasować odpowiednią formację do stylu gry, dokonać zmian zawodników czy choćby wyłączyć spalone, kartki a nawet faule. Gra oferuje dwa modele rozgrywki - Arcade oraz Simulation. W tym drugim inteligencja przeciwników jest lepsza i gra się trudniej. Gracze mogą zagrać pojedynczy mecz, ligę bądź puchar. Komentarzem zajął się Barry Davies, znany brytyjski komentator sportowy. Tytuł cieszył się sporym zainteresowaniem w Europie, a w Wielkiej Brytanii stał się bestselerem. 

Podobne gry