SimCity (1989)
3736V

SimCity (1989)

SimCity (1989)
  • Producent: Maxis
  • Wydawca: Interplay Entertainment
  • Wersja językowa: Angielska Angielska
  • Premiery
  • Świat: 1989
  • Europa: 1989
  • Polska: Nie wydano
  • Gatunek: Strategiczna
  • Liczba graczy: 1

SimCity to gra strategiczna, w której zadaniem gracza jest zarządzanie miastem. Tytuł odniósł w swoim czasie duży sukces, trafiając na rozmaite platformy, między innymi PC, Amiga oraz Super Nintendo. Za produkcję odpowiadało studio Maxis, rolę głównego designera pełnił Will Wright.

W SimCity wcielamy się w świeżo upieczonego burmistrza miasta, a naszym najważniejszym zadaniem jest stworzyć miejsce, które będzie przyjazne dla mieszkańców. W tym celu budujemy nowe domy, fabryki, szkoły, sklepy, rozbudowujemy komunikację miejską, a także wyznaczamy np. charakter dzielnic. Z czasem pojawiają się mieszkańcy, którzy rozwój biorą we własne ręce, ale zależy to od kilku czynników - poziomu przestępczości, wysokości podatków, sąsiadujących budynków lub dostępu do energii elektrycznej. Dobre zarządzanie sprawia, że mała mieścina przekształca się w końcu w powalającą potęgą metropolię.

 

Oprócz trybu, który nie stawia przed nami konkretnych wytycznych, poza tymi ogólnymi, mamy tu również do wyboru pewną ilość scenariuszy - każdy z nich oferuje zupełnie inne wyzwanie. Dla przykładu Detroit w 1972 cierpi z powodu wysokiego poziomu przestępczości, Rio de Janeiro z połowy XXI wieku zmaga się z efektami globalnego ocieplenia, w Bostonie w roku 2010 doszło do awarii elektrowni jądrowej, Tokyo z lat 60. jest atakowane przez różne potwory w typie Godzilli, a San Francisco z początku XX wieku zostało rozpirzone przez trzęsienie ziemi. Z tymi problemami, a także z innymi (np. występującymi losowo kataklizmami), będziemy sobie musieli poradzić wyprowadzając wybrane miasto na prostą.

 

Poszczególne wersje gry nieco się od siebie różniły. Dodano np. nowe scenariusze, a wersja na SNES-a, za którą odpowiadało Nintendo, wprowadziła też kilka innych dodatków - gościnny występ zaliczył w niej Bowser (odgrywając rolę potwora atakującego miasta), dodano nowe budynki, pomnik Mario dla tych, których miasto przyciągnie pół miliona mieszkańców, funkcję doradcy, a także nagrano nową ścieżkę dźwiękową skomponowaną przez Soyo Oke.

Podobne gry