Grand Theft Auto V (PS4)

Grand Theft Auto V (PS4)

Grand Theft Auto V
  • Producent: Rockstar North
  • Wydawca: Rockstar Games
  • Polski dystrybutor: Cenega
  • Wersja językowa: Polska Napisy
  • Premiery
  • Świat: 18.11.2014
  • Europa: 18.11.2014
  • Polska: 18.11.2014
  • Gatunek: Strzelanina, Akcja, Otwarty świat

Ocena społeczności

9.1576 głosów
-

Ocena PPE.pl

9.5 Czytaj recenzję

Grand Theft Auto V to kolejna odsłona jednej z najbardziej popularnych marek gier wideo na świecie. Tytuł pojawił się w 2013 roku na PlayStation 3 oraz Xboksa 360, a w późniejszych latach został wydany także na innych platformach: PC, PS4, Xbox One, PS5, Xbox Series X.

W GTA V gracze mają okazję wcielić się w trzech bohaterów. Pierwszy z nich to Michael, objęty programem ochrony świadków emeryt przestępczego światka, obecnie ustawiony do końca życia dzięki intratnemu porozumieniu z FIB (tutejszy odpowiednik FBI). Jednak luksusowa willa z basenem w sercu Rockford Hills (Beverly Hills) i sportowe auto na podjeździe to tylko jedna strona medalu. Druga to mająca go w głębokim poważaniu rozrzutna żona oraz para nastoletnich dzieciaków, z którymi za cholerę nie może znaleźć wspólnego języka. Dusząc się w swoim małym więzieniu, postanawia wrócić do porzuconego przed laty biznesu. Trevor to z kolei urodzony recydywista. Znoszony T-shirt, łysiejący czerep, kompletne szaleństwo w oczach i sympatyczny tatuaż w formie przerywanej linii wokół szyi z dopiskiem „cut here” (ciąć tutaj), to cechy charakterystyczne jego wyglądu. W przeszłości pilot sił zbrojnych, obecnie narkoman, kryminalista i całkowita antyteza podręcznikowych bohaterów gier wideo. Ostatni z trójki protagonistów to Franklin. Młody opryszek bez pomysłu na dalsze życie, aktualnie dorabiający u armeńskiego dilera samochodów luksusowych w charakterze „windykatora” odzyskującego fury od zalegających ze spłatą właścicieli.

Z równie dużą uwagą, co w przypadku wiodącej trójki, Rockstar przygotował plejadę postaci drugoplanowych jak Amanda (żona Michaela, która prowadzi z nim w domu regularną wojnę), Jimmy (rozwydrzony i leniwy 20-letni syn Michaela), Ron (kumpel Trevora i paranoik dopatrujący się wszędzie teorii spiskowych) czy Lamar (pozytywnie szurnięty kompan Franklina i obowiązkowa w serii postać o bardzo humorystycznym zabarwieniu). Los Santos, obszar po którym się poruszamy, nie ma absolutnie nic wspólnego z odpowiednikiem z San Andreas. Model miasta i terenów przyległych opracowano od zera, podobieństwa do pierwowzoru ograniczając wyłącznie do delikatnych nawiązań. Nowe Los Santos wiernie oddaje atmosferę Los Angeles. Producenci gry zrobili ponad 250 tysięcy zdjęć i spędzili setki godzin na wywiadzie środowiskowym. Tereny przyległe do Los Santos to nie tylko zupełne pustkowia poprzecinane kilometrami autostrad, ale także mniejsze i większe miejscowości, baza wojskowa, obowiązkowa tama u wylotu kanionu, tereny pustynne, leśne i górskie (wypełnione zwierzętami), a nawet opcja eksploracji dna oceanu wzdłuż jego linii brzegowej.

W GTA V pojawiła się opcja przełączania się pomiędzy bohaterami w dowolnym niemal momencie zabawy. Postacie wykonując poszczególne akcje poprawiają też swoje statystyki. Nie zabrakło też misji napadu na różne przybytki, w tym banki, w trakcie których niezbędna okazuje się współpraca naszej trójki oraz planowanie skoków. Gracz otrzymuje pełną swobodę w eksploracji świata właściwie od pierwszej chwili. Ponownie do dyspozycji gracza oddano masę pojazdów - samochody, łodzie, skutery, samoloty, helikoptery czy rowery. W grze pojawią się też standardowo mini-gierki (tennis, skoki spadochronowe, joga, golf, gra na giełdzie), setki easter eggów, kąśliwych odniesień do konkurencyjnych produkcji i innych wytworów popkultury (fikcyjne nazwy firm nawiązujące do tych z rzeczywistego świata). GTA V śmiga na autorskim silnika Rockstar Games, znanym jako RAGE (Rockstar Advanced Game Engine). 

GTA V oferuje także zabawę sieciową w trybie GTA Online, gdzie gracz tworzy postać, rozwija ją, wykonuje misje i rywalizuje bądź współpracuje z innymi graczami zwiedzając ogromny świat. 

Podobne gry