Spider-Man: Friend or Foe
5027V

Spider-Man: Friend or Foe

Spider-Man: Friend or Foe
  • Premiery
  • Świat: 02.10.2007
  • Europa: 02.10.2007
  • Polska: 02.10.2007
  • Gatunek: Bijatyka chodzona
  • Liczba graczy: 1-2
  • od lat 7
  • przemoc

Spider-Man: Friend or Foe jest chodzoną bijatyką z udziałem Człowieka-pająka wyprodukowaną przez studio Next Level Games i wydaną przez firmę Activision w listopadzie 2007 roku na PC i konsole Xbox 360, Nintendo Wii oraz PlayStation 2. Powstały również wersje na platformy PSP i DS, jednakże odpowiada za nie inny deweloper - kanadyjskie A2M.

Przygodę w Spider-Man: Friend or Foe zapowiada ciekawy filmik. Otóż widzimy, jak Spider-Man walczy z kilkoma przeciwnikami naraz - między innymi z Dr. Octopusem, Green Goblinem i Venomem. W pewnym momencie superbohaterowie zostają otoczeni przez bliżej niezidentyfikowane postacie o wrogich zamiarach. Jak się okazuje, roboty porywają całą ekipę marvelowskich bohaterów. Ocalony zostaje wyłącznie Spider-Man, który zostaje teleportowany na pokład statku grupy operacyjnej SHIELD. Dzięki pomocy Nicka Fury’ego dowiadujemy się, co jest przyczyną całego zamieszania. Otóż na planecie rozbiło się pięć meteorów zakażonych symbiotem z kosmosu, czyli tym samym, który odpowiada za formę Venoma. Fury pragnie przechwycić kawałki meteorów, zanim zrobi to ktoś, kto mógłby je wykorzystać do swoich niecnych celów. Zadania odnalezienia artefaktów podejmuje się oczywiście Człowiek Pająk.

 

Produkcja Next Level Games prezentuje dość klasyczne podejście do gatunku beat'em-up, a więc bijatyk z udziałem wielu przeciwników, a także naszych kompanów. Z tymi ostatnimi wiąże się niezwykle ciekawy patent, polegający na przełączaniu się w czasie rzeczywistym, a więc także w wirze walki, pomiędzy swoimi postaciami, aby dzięki temu budować złożone i druzgocące combosy. W praktyce wygląda to w ten sposób, że gdy jedno padnie, zabawa się nie kończy, można dać sobie radę drugim, a znokautowana postać po chwili dołączy właściwie bez żadnych konsekwencji. Czasami trzeba skorzystać z czyichś indywidualnych umiejętności, aby otworzyć dalszą drogę. Niemal bezwzględnie jednak zawsze należy przebić się przez całe zastępy wrogów, aby móc iść dalej. Za zebrane pajęcze znaczki - wypadające z rozwalonych skrzynek i zostawiane przez wyeliminowanych przeciwników - można z biegiem czasu kupować przeróżne uprgrade'y i dodatki. Kampanię można przechodzić zarówno w pojedynkę, jak i we współpracy z drugim graczem.

 

Oprawa graficzna nie jest najmocniejszą stroną Spider-Man: Friend or Foe, choć na plus wybija się design postaci, który jest bardzo wierny komiksowym oryginałom. W momencie premiery gra spotkała się z mieszaną reakcją recenzentów oraz graczy.

Podobne gry