Blog użytkownika Mateusz Lewandowski

Mateusz Lewandowski Mateusz Lewandowski 08.11.2020, 04:46
April Ryan i jej Najdłuższa Podróż
157V

April Ryan i jej Najdłuższa Podróż

W tym blogu chciałbym przedstawić jedną z lepszych gier przygodowych mojego dzieciństwa. The Longest Journey jest to klasyczna gra przygodowa, która została opracowana oraz wydana przez norweską firmę Funcom w 1999 roku. 

Kto by się spodziewał, że nieznany wcześniej norweski deweloper stworzy tak wciągającą i fascynującą grę przygodową? Najdłuższa podróż jest jedną z najlepszych gier przygodowych, jakie kiedykolwiek powstały.  Grafika, od czasu swej premiery nieco już się zestarzała, jednak szybko przestaniemy zwracać na to uwagę, gdy coraz bardziej zostaniemy pochłonięci przez historię samej gry. Produkcja posiada wspaniały i magiczny klimat a dwa kontrastujące światy w grze są stworzone z godną podziwu dbałością o szczegóły. Od bujnych, zielonych krain Arkadii po futurystyczne drapacze chmur w Stark. Za każdym razem, gdy April przenosi się na drugą stronę, naprawdę czuć tak, jakby wylądowała w innym świecie.

Najdłuższa podróż ma jedną z najbogatszych i najciekawszych fabuł, jakie widziałem w ciągu wszystkich lat grania w gry przygodowe do tego stopnia, że zastanawiam się, dlaczego nie została przekształcona w książkę lub film. Akcja gry toczy się w równoległych światach zdominowanej przez magię Arkadii i przemysłowego Stark. Główna bohaterka, April Ryan, jest 18-letnią studentką sztuki mieszkającą w Stark, zidentyfikowana jako „Zmiennokształtna” zdolna do poruszania się między tymi światami i której zadaniem jest przywrócenie ich podstawowej równowagi. Nasza bohaterka wyrusza w najdłuższą podróż swojego życia.

Gra została opracowana przez mały wewnętrzny zespół w Funcom, kierowany przez Ragnara Tørnquista. Był to ich pierwszy autorski projekt. Głównym celem zespołu było stworzenie dojrzałej, wyjątkowej opowieści, z postaciami, z którymi gracz mógłby się utożsamiać. Budżet produkcji wynosił ok. 2-3 mln USD a twórcy przez większą część 1999 roku musieli pracować w dodatkowych godzinach oraz w weekendy, aby ostatecznie dotrzymać terminu wydania gry. Najdłuższa podróż została doceniona przez krytyków. Chwalono ją za swoją główną bohaterkę April Ryan, która jest uważana za jedną z najbardziej pamiętnych postaci kobiecych w historii gier przygodowych, a także za enigmatyczną i złożoną fabułę. 

Aktorstwo głosowe w tej produkcji jest niezwykłe, zwłaszcza jeśli mówimy o grze z 1999 roku. W polskiej wersji językowej mogliśmy usłyszeć, m.in. Edytę Olszówkę w roli April Ryan. Za ścieżkę dźwiękową w grze odpowiadał Bjrn Arve Lagim i Tor Linlkken. 27 stycznia 2006 roku wydano edycję specjalną The Longest Journey. Edycja ta została usprawniona, by była kompatybilna z Windows XP. Poprawiono również modele postaci i ogólną grafikę gry. Gra odniosła komercyjny sukces, ze sprzedażą przekraczającą 500 000 sztuk do 2004 roku. Wersja na iOS została wydana 28 października 2014 r.

Kontynuacja The Longest Journey rozpoczęła się na początku 2003 roku. Gra, Dreamfall: The Longest Journey, została wydana w kwietniu 2006 roku. Kolejna odsłona serii, Dreamfall Chapters, była finansowana przez fanów na Kickstarterze i była wydawana epizodycznie. Pierwszy odcinek został wydany w październiku 2014 roku a ostatni odcinek w czerwcu 2016 roku. Twórcy postrzegają Dreamfall: The Longest Journey bardziej jako spin-off niż bezpośrednią kontynuację pierwszej gry, ponieważ obraca się wokół nowego bohatera z nową fabułą. Bezpośrednia kontynuacja ma być gra The Longest Journey Home, która została zapowiedziana w 2013 roku, jednak nie wiadomo czy gra kiedykolwiek ujrzy światło dzienne. 

Tagi:

Oceń notkę
+ +4 -

Oceń profil
+ +12 -
Mateusz Lewandowski
Ranking: 4536 Poziom: 26
PD: 2830
REPUTACJA: 688