PaX

Mateusz Lewandowski Mateusz Lewandowski 25.09.2020, 04:23
Śladami przeszłości - Tzar: Ciężar Korony
1054V

Śladami przeszłości - Tzar: Ciężar Korony

W swoim pierwszym blogu chciałbym przedstawić wam moją ulubioną grę z dzieciństwa. Tzar: Ciężar Korony to zapomniana już przez większość strategia bułgarskiego studia Haemimont Games. 

Tzar: Ciężar Korony jest to strategia czasu rzeczywistego która została wydana w roku 2000 przez niewielkie Bułgarskie studio Haemimont Games. Gra sama w sobie nie jest w stanie zaskoczyć już dziś gracza czymś wyjątkowym, ale w momencie premiery uderzała świeżymi pomysłami, oryginalnym podejściem i innymi pozytywnymi aspektami. Kampania gry opowiada historię młodego księcia, Sartora którego zadaniem jest pokonanie zła i przywrócenie świetności królestwu.

 

W grze zbiegają się trzy frakcje: Azjaci, Arabowie i Europejczycy, z których każda ma swoje mocne i słabe strony, np - rydwan azjatycki jest słaby w ataku i obronie, ale bardzo szybki, Arabowie słyną z agresywności, a Europejczycy z najlepszych łuczników i opancerzonych, jak czołgi, rycerzy. W Tzarze istnieją również cztery rodzaje surowców takie jak: drewno, złoto, kamień oraz żywność. Każdy surowiec trzeba przetransportować do zamku lub specjalnego budynku, co spowoduje dodanie surowców do twojego królestwa. Bitwy w grze są ciekawe oraz mocno wymagające a przejście całej kampanii zajmuje naprawdę sporo czasu. 

Istnieją cztery dodatki, które wchodzą w skład antologii i można kupić je jako całość na płycie.

  • Tzar : Excalibur i Król Artur - Rycerze Okrągłego Stołu, miecz w kamieniu, zamek Camelot, Lancelot i piękna Ginewra. Fantastyczna kampania o burzliwych losach Wielkiej Brytanii...
  • Tzar: El Cid i podbój - Kampania ukazująca walkę sił chrześcijańskich z muzułmanami. Mapy oparte są na prawdziwej historii. Możesz zagrać wielkimi wodzami m.in: Alfons I, czy Pedro IV.
  • Tzar: Imperium Gengis Khana - Kampania ukazująca losy Gengis Khana i jego dojście do władzy...
  • Tzar: Magia - Kampania opowiada historię o arabskim magu Albinie.

Na specjalne wyróżnienie zasługuje zdecydowanie przede wszystkim ścieżka dźwiękowa oraz dołączony do gry edytor pozwalający tworzyć własne mapy oraz kampanie aby dzielić się nimi z innymi. Aktualnie w sieci można znaleźć naprawdę sporo ciekawych oraz różnorodnych map stworzonych przez społeczność które można pobrać całkowicie za darmo. Istnieje również możliwość gry przez sieć ze znajomymi wykorzystując program Hamachi lub GameRanger oraz fanowską stronę tza.red/  która jest stale rozwijana. 

Dziękuję za uwagę oraz za poświęcony czas na przeczytanie mojego pierwszego bloga. Dajcie znać czy graliście kiedyś w tzara? Jeśli tak to jakie macie wspomnienia z tą grą? 

Tagi: haemimont games rts Tzar

Oceń notkę
+ +20 -

Oceń profil
+ +12 -
Mateusz Lewandowski
Ranking: 4051 Poziom: 30
PD: 4057
REPUTACJA: 691