Mechanik dla gamingowych tradycjonalistów. Genesis Thor 303 TKL [Recenzja]

BLOG RECENZJA
625V
user-77951 main blog image
lordjahu | 13.03, 16:38
Poniżej znajduje się treść dodana przez czytelnika PPE.pl w formie bloga.

W dzisiejszej recenzji chciałbym wam nieco przybliżyć klawiaturę mechaniczną Genesis Thor 303 TKL. Model ten otrzymałem na testy w białej wersji kolorystycznej (jest też czarna). Klawiatura posiada podobną budowę co nieco dłuższe modele z częścią numeryczną, ale w moim odczuciu o wiele lepiej rozwiązano kwestie dostępu do klawiszy, przez co jest ona również nieco szersza. Jest to wersja TKL, czyli pozbawiona części numerycznej, według producenta, skierowana dla graczy często korzystających z systemu WSAD, którym niepotrzebna jest część numeryczna na klawiaturze.  

Zawartość opakowania

Klawiatura została zapakowana w kartonowe opakowanie, które nie tylko dodatkowo zabezpiecza ją w transporcie, ale również umożliwia przechowanie dołączonych od producenta akcesoriów. W skład zestawu wchodzi klawiatura, dwa dodatkowe przełączniki Outemu Brown, keycap puller oraz switch puller. Nie możemy zapomnieć o przydatnej instrukcji obsługi ze schowanymi w niej naklejkami dla zagorzałych fanów marki.

Pod względem jakości, obudowa Genesis zaskakuje bardzo pozytywnie. Nie oczekiwałem żadnych wodotrysków od budżetowej konstrukcji na przełącznikach Outemu, ale jakość wykonania stoi tutaj na bardzo wysokim poziomie. Większość elementów klawiatury zostało wykonanych z aluminium łączonym z tworzywem sztucznym wysokiej jakości. Elementy te są ze sobą świetnie spasowane, przez co klawiatura nie trzeszczy przy mocnym wyginaniu i jest odporna na odkształcanie.

Również zastosowane Keycapy są nad wyraz dobrej jakości. Nie należą one może do najwyższej półki jakościowej, ale są przyzwoitej grubości i wykonano je w technologii podwójnej injekcji, dzięki której przy dłuższym użytkowaniu nie powinny się szybko zetrzeć czy być podatnymi na pękanie. 

Genesis Thor 303 TKL to klawiatura typu hot swappable, w której każdy z przełączników został osadzony w specjalnych socketach na płycie PCB. W związku z tym użytkownik otrzymuje możliwość łatwej wymiany switcha w razie uszkodzenia, lub dobrania całkiem innych jakościowo mikrostyków. Klawiatura posiada także panel informacyjny, ulokowany w prawym, górnym rogu urządzenia. W zestawie zresztą znajdziemy dwa dodatkowe przełączniki Outemu Brown, gdyby naszła potrzeba ich wymiany.

Pod spodem obudowy znajdziemy specjalnie wyprofilowane kanaliki na przewód, pozwalające na wygodne ułożenie i poprowadzenie względem obudowy na prawo, lewo, górę lub w środek, znacząco upraszczając ulokowanie kabla zasilającego. Ponadto producent zastosował tu rozkładane stopki antypoślizgowe, które nieznacznie podnoszą klawiaturę o około 20 stopni. 

Specyfikacja techniczna

Przełączniki mechaniczne Outemu Brown
Wytrzymałość 50 mln kliknięć
Odświeżanie 1000hz
Łączność przewodowa
Interfejs USB
Podświetlenie RGB
25 trybów animacji
Rodzaj podświetlenia punktowe
strefowe
jednostrefowe
Długość przewodu 1,8 m
Kompatybilność Windows
Linux
Android
Anti-Ghosting Anti-Ghosting z pełnym N-Key Rollover
Pamięć wbudowana tak
Wymiary 355 x 136 x 36 mm
Waga 865 g

Oprogramowanie a personalizacja

Klawiatura umożliwia zabawę, bez instalacji dedykowanego oprogramowania producenta - posiada wbudowane sterowniki Plug&Play. Domyślnie urządzenie posiada wiele wbudowanych skrótów funkcyjnych i makr, także profili kolorystycznych, ale ich początkowa konfiguracja może być dla większości użytkowników bardzo skomplikowana. Użytkownik może więc na własne potrzeby zmienić funkcję klawiszy, animacje, moc czy kolor podświetlenia, czy trybów. By jednak nie pogubić się w ilości dostępnych opcji, polecam mimo wszystko szybką instalację oprogramowania dostępnego na stronie produktu, w którym dokonamy samodzielnej personalizacji produktu.

Aplikacja ta jest bardzo minimalistyczna, ale pozwala w sposób szybki i prosty spersonalizować pod użytkownika urządzenie. Nie zabrakło też rzecz jasna funkcji tworzenia makr czy zapisywania własnych profili ustawień we wbudowanej pamięci urządzenia.  

Jeden z tańszych mechaników

Klawiatura Genesis Thor 303 TKL prezentuje bardzo przyzwoity poziom zarówno pod kątem jakości wykonania, jak i wrażeń z użytkowania. Waży ona niespełna 865 gramów, co czyni ją jedną z cięższych w swoim segmencie cenowym, ale także jedną z najlepiej wykonanych. Na pokładzie znajdziemy brązowe przełączniki tactile produkcji Outemu. Są to jedne z najlepszych switchy, jakie można by zaaplikować do klawiatury kosztującej mniej niż 200 zł, ale dzięki nim, niskim kosztem możemy doświadczyć działania mechanizmu hot swappable. Co swoją drogą daje nam ogrom opcji personalizacji, gdyż Outemu to nie tylko Browny, Redy czy Blue.

Jako miłośnik klawiatur o płaskim profilu, potrzebowałem nieco czasu, by się ponownie przestawić na wysoki skok. Z klawiatury korzystało mi się bardzo dobrze, przede wszystkim w grach komputerowych wymagających wyczucia, ale i bardzo krótkiego czasu reacji. W przypadku pisarstwa, na dłuższą metę zaczniemy zauważać donośność przełączników podczas produkowania hałasu za każdym razem, gdy będziemy stukać w klawisze. Przełączniki Outemu Brown należą do głośnych, z czym niestety trzeba się liczyć. Z drugiej strony jednak, po wstępnej konfiguracji klawiatury, przypisania makr i skrótów, oraz wyłączeniu podświetlenia, model ten bardzo ładnie wygląda na każdym biurku domowego gracza jak i internetowego twórcy.

* - Egzemplarz na testy został mi podesłany od producenta :)

Oceń bloga:
5

Atuty

  • Design
  • Przełączniki mechaniczne Outemu
  • Jakość wykonania
  • Dedykowane oprogramowanie
  • Wymienne przełączniki

Wady

  • Manualne ustawianie makr

lordjahu

Moim zdaniem Genesis Thor 303 TKL to coraz śmielszy krok ku lepszemu. Producent czerpał inspirację z Thor 300, kultowej, budżetowej klawiatury mechanicznej, która przez lata była częstym wyborem wśród polskiej społeczności graczy. Ba! Dla mnie swego czasu była to niepokonana konstrukcja, przynajmniej do momentu gdy rozkochałem się w rozwiązaniach bezprzewodowych i aplikacjach zarządzających pełnymi zestawami sprzętowymi. Klawiatura Genesisa została wyceniona na prawie dwie stówki, co moim zdaniem może być niezłym wyborem dla poszukujących tanich rozwiązań graczy komputerowych. Szczególnie gdy zechcemy w przyszłości szybko i łatwo wymienić przełączniki na inne ... oby lepsze ;)

8,0

Komentarze (7)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper